| nowar a întrebat:

Pronumele demonstrative la franceza : celui-ci,celle-ci, ceci,ceux-ci,celles-ci,
celui-là,celle-là,cela, ceux-là,celles-là, sunt forme compuse,care e diferenta dintre ele si cele simple de tipul : celui, celle?

1 răspuns:
| silvia94 a răspuns:

PRONUMELE DEMONSTRATIVE
Limba franceză are două tipuri de pronume demonstrative:
1. Sunt variabile şi se acordă în gen şi număr cu substantivul înlocuit.
EXEMPLU:
J'ai aimé tes photos et celles de Marc.
Mi-au plăcut fotografiile tale şi cele ale lui Marc.
2. Există şi pronumele neutru (ceci, cela, ça, ce) care nu are gen sau număr.
EXEMPLU:
Ceci est vrai.
Asta-i adevărat.
Pronumele demonstrative pot fi împărţite în două grupuri:
1. Pronume demonstrative simple. Acestea trebuie să fie însoţite de o expresie relativă pentru a
clarifica acţiunea.
EXEMPLU:
Donnez-moi celui qui est sur la table (un livre).
Dă-mi-o pe cea care se află pe masă (o carte).
2. Pronumele demonstrative compuse, care se formează prin combinarea diferitelor pronume
demonstrative variabile cu -ce sau là. Acestea sunt folosite pentru a indica persoanele sau obiectele
care sunt mai aproape sau mai departe (spaţial) de vorbitor.Singular Plural
Masculin Feminin Neutru Masculin Feminin
Forma simplă celui celle ce ceux celles
Forme compuse celui-ci celle-ci ceci ceux-ci celles-ci
celui-là celle-là cela ceux-là celles-là
EXEMPLU:
Quel gâteau prenez-vous, celui-ci ou celui-là?
Care prăjitură o luaţi, pe aceasta sau pe aceea?