| AnNyTha17AnNet a întrebat:

Va rog frumos sa imi spuneti si mie urgent pronumele relative compuse in franceza si cu traducere!

1 răspuns:
| Rauta_Lavynya_1996 a răspuns:

PRONUMELE RELATIVE

Pronumele relative se folosesc pentru a lega un obiect sau o persoana de o propozitie relativa care prezinta informatii despre ace(a)sta. Formele simple de pronume relative sunt:

qui, que folosit pentru masculin si feminin, singular sau plural

quoi neutru in general

dont, où folosit pentru masculin si feminin, singular sau plural

Formele compuse sunt:

Singular Plural

Masculin Feminin Masculin Feminin

lequel laquelle lesquels lesquelles

duquel de laquelle desquels desquelles

auquel à laquelle auxquels auxquelles

NOTA: Alte forme de pronume relative compuse:

quiconque oricare

quelconque oricare

qui que ce soit qui oricare

quoi que ce soit oricine

EXEMPLU:

La personne qui est partie.

Persoana care a plecat.