| fanmiraculos a întrebat:

Psihologii se ocupă/tratează doar (de) persoane cu probleme psihice?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Pentru asta sunt psihiatrii. Dacă consulți un psiholog asta nu înseamnă că ai neapărat probleme psihice.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Psihologia se ocupa de comportamentul oamenilor in diferite situatii si cauta diferite modalitati prin care sa le dirijeze gandurile.
Are multe ramuri:
- consultarea si sfatuirea oamenilor in diferite cazuri cand singuri nu gasesc solitii de rezolvare la problemele personale,
- testarea capacitatii mentale ale persoanelor
- comportamentul si manipularea comerciala (vanzarea produselor si serviciilor)
- manipularea maselor (in scop politic si nu numai)
- etc.

Cu tratarea problemelor psihice se ocupa psihiatrii.

| whatevernvm a răspuns:

Nu

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu,asta e treaba psihiatrilor!

| Nemessys a răspuns:

Si sociale.

| Clorox a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru tratarea problemelor psihice trebuie sa consulti un psihiatru

| octavianniss a răspuns:

Salut! Nu, psihologii nu trateaza doar persoane cu probleme psihice. Exista mai multe ramuri ale psihologiei, si in functie de acestea, psihologii au diverse roluri. Exista psihologi pentru persoane cu dizabilitati (copii cu autism), psihologi pe teme de relatii si cuplu etc. Ce anume te intereseaza?