| Kaonashii a întrebat:

Cum trateaza psihologii persoanele care au probleme cu nervii? Adica alea care fac crize aiurea si isi pierd controlul ca banuiesc ca vorbitul nu le ajuta sau ii trimit direct la psihiatru si le dau pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te referi la epilepsie sau schitofrenie?
In ambele boli sunt medicamente si tratamente seriose, pe viata, ca bolile astea sa fie tinute in frau si sa nu evolueze, ca cel bolnav sa se poata comporta cat mai normal posibil.
Evident ca psihiatrii fac o evaluarea serioasa celui bolnav si la fiecare 6-12 luni il re-evalueaza sa vada daca boala a evoluat sau a stagnat, ca sa poate sa-i ajusteze medicatia.
Unii au nevoie de internari in spitale psihiatrice, altii doar de medicatie si ingrijire acasa, iar cei cuminti care iau tratamentul corect si cu seriozitate, isi pot duce viata de zi cu zi, fara probleme.

| Kaonashii explică (pentru Violleta2022):

Nu, ma refer la barbatii care sunt violenti fara sa aiba alte boli. Au probleme cu nervii. Izbucnesc din nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kaonashii):

De unde stii ca nu au boli?
Si epilepticii pana nu ajung la medic sa fie diagnosticati, nu stiu ca au epilepsie
In orice caz, izbucnitul asta violent, asa din senin este legat de o boala mentala serioasa, fiindca nici un om normal si sanatos la cap nu are aceste iesiri, nici macar atunci cand este nervos ori iritat de ceva anume.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare persoană este diferită. Vorbitul în vânt nu ajută. Vorbitul legat de viață ajută.

| CleanHeart a răspuns:

Îi învață sa se controleze.
Cu voința se poate scăpa de nervi

| Dandinelle a răspuns:

Pana sa se ajunga la psihiatru probabil mai intai stabilesc o linie de comunicare, poate anamneza daca persoana nu se afla in pericol sau pune in pericol psihologul. Daca totusi persoana este agresiva fizic se apeleaza la serviciul de specialitate.
Vorbitul ajuta, dar depinde foarte mult daca se stabileste vreo legatura empatica intre psiholog si client. De obicei psihologii nu provoaca clientii atat de tare incat sa intre in "rage mode" pentru ca se stie ca acei clienti sunt acolo sa primeasca tehnici prin care sa nu ajunga de fapt la o clacare, rage etc... Daca persoana intra in receptie direct in starea asta atunci nu este invitata direct in cabinet.

| nukeyly a răspuns:

Ambii medici prescriu pastile chimce de la lamai la fornetti la cianura, ii mai trimit la alcoolicul anonim sa faca cheat pe mobil 5G si emojiii, uniii foarte putini se repara aparent, altii raman blocati in time loop pana mor ca n-au putere interna sa se repare.

Pe langa ei trebuie sa fi in alerta ultra maxima.
Ex: unu aparent reparat cu lamai isi poate iesi din fire din nimic si sa-ti faca ceva cu o pana de paun, sigur nu-ti mai revi.

| antimasonerie a răspuns:

Ii cam trimite la psihiatri fiindcă sunt un potențial pericol social și chiar și pentru ei, integritatea lor sau a celor din jur.

| Roxanaroxy123456789 a răspuns:

Păi comunică cu ei pentru a vedea ce fel de problemă au și după le prescriu medicamente!