| sabin2766 a întrebat:

Pute-ti sa-mi spune-ti pe scurt care este diferenta dintre verbe tranzitive si cele intranzitive?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu! Unul e tranzitiv si celalalt intranzitiv laughing Verbul tranzitiv-verb care poate primi în context unul sau două complemente directe. Verbele intranzitive- cele care nu pot avea un complement direct.

| rose21 a răspuns:

Tranzitive= pot avea complement direct.
Intranzitive= nu pot avea complement direct. ex. : a se teme, a fugi.

Complementul este partea secundară de propoziție care determină un verb sau o locuțiune verbală.

| truerainbow a răspuns:

Verbele Tranzitive unt cele care pot fi determinate de complemente directe: a auzi, a canta, a manca.
Verbele intranzitive nu pot fi determinate de un complement direct, de obicei verbele de miscare: a merge, a alerga...

| ColorfulDream a răspuns:

Verbele tranzitive au sau pot avea un complement direct, iar cele intranzitive nu.