| DituAndrei99 a întrebat:

Puteti sa imi souneti care sunt ideile principale la poezia moartea lu gelu?

Răspuns Câştigător
| Arjun a răspuns:

Eroul si infatiseaza natura ca una hiperbolica ce traieste si moare odata cu el. Vitejia, atributul cel mai de seama pentru un om care se jertfeste pentru neamul si tara sa, este prezentata ca fiind suprema. balada ca si specific isi propune sa accentueze aceste valori morale, de credinta, adevar, frumos, putere etc. In balada „Moartea lui Gelu" vitejia, curajul, jertfa pentru tara si neam este o extrema a firii omenesti prezentata aici ca una ce caracterizeaza conditia de roman, este o cantec de lauda pentru istorie. Funda tongue?

0 răspunsuri:
Întrebări recente