| Anonimuuuussssss a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie niste exemple de adjective variabile si invariabile? Care e diferenta intre ele? Multumesc aniticipat!

Răspuns Câştigător
| mirumada99 a răspuns:

Variabile:frumos,urat,mic.mare
Invariabile:gri,mov,roz
Adj.variabile isi schimba forma in functie de genul si numarul subiectului, iar cele invariabile nu isi schimba forma.
De exemplu:frumos=variabil:frumos, frumoasa, frumosi, frumoase.

4 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Variabilele se pot numara, invariabilele nu se pot numara.
Variabile:dragut,gras,inalt, scund, destept etc.
Invariabile:mov, maro, oranj etc.
Te pup, pa pa! :*

| dani0822 a răspuns:

Cele variabile isi schimba forma in functie de persoana, ex> fata frumoasa, fete frumoase, cele invariabile au aceeasi forma pentru toate perosanele> bluza mov, bluze mov.

| AndreeaAnisoara a răspuns:

-invariabile: aidoma, tenace, feroce, oranj, kaki, lila, gri, bleu-marine, crem, bej, cyclam;
-variabile: cu două terminații la singular feminin (bună); masculin (bun)
ex: vesela, vesele; vesel
fericita, fericite; fericit

| Natuuu a răspuns:

Invariabile : gri, verde, crem, roz, oranj.
Variabile: frumos, bun, rau, gras, slab, inalt, scund...