| anonim_2187 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie la ce se da bacul la profilul mate-info? Si ce pot iesi apoi din acest profil (adica ce meserii pot sa-mi aleg apoi)?

2 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Bacul se dă la matematică, limba română și biologie/chimie/fizică. La acestea se adaugă competențele la tic, română, limbă străină... la care primești calificativ și diplomă, deci nu influențează media.

Mate-info este un profil universal cu deschidere spre absolut orice facultate, implicit meserie. Faci în egală măsură și limbă română și științe exacte, spre deosebire de filologie care se bazează pe latura umanistă - română, limbi străine, istorie, etc.

Problema este că matematica se face la modul cel mai serios iar dacă nu ai înclinații spre ea, sau nu îți place, o să fie un coșmar.

Concluzionând, așa cum am spus, poți să devii orice. Medic, avocat, profesor, doesn't matter. În schimb, dacă ești decis spre o meserie cu specific umanist, adică avocat, profesor de română/limbis străine/istorie, psiholog, etc... îți recomand filologie sau științe sociale pentru că pe asta se axează profilele, și ai un atu față de cei la mate info.

Baftă!

| razvirzi a răspuns:

Anul acesta se dau competente la: romana, limba straina, informatica(baza de date, programare si utilizare), si bac obligatoriu romana si matematica, optional intre fizica, biologie, informatica, chimie