| almaz a întrebat:

Recomandați cursuri de engleză online sau cu prezenta fizica? Va rog sa comentați doar persoanele care au încercat și-mi povestesc din proprie experiența.

Mulțumesc pentru timpul acordat!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde cum asimilezi cunostintele. Daca esti praf ar merge sa faci cu un profesor.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Dar si cu un profesor, poti avea probleme cu invatarea limbii engleze daca nu ai habar nici macar 1%.

| RxTx a răspuns:

Eu am învățat limba rusă în fizic la bar sau la vamă sau stând la o fată acasă timp de 3 ani care vorbea cu toți oamenii din sat sau din familia ei in limba rusă
la cârciumă
in 2 luni de stat acolo la o masă eram VIP Vedeta avem masa mea la cârciumă
si gata acolo când toți oamenii vorbeau dor rusă am fost constrâns să învăț
nu strică ca să ai si un translator din când în când in mediul respectiv, dar trebuie sa interactionezi să mergi la muncă
să faci lucruri voluntariat la biserică la crucea rosie la vreo fundatie green pace
de exemplu si sa te duci la oameni acasa sa ii ajuti la tot felul de lucruri care ei vorbesc doar limba respectiva
sa asculti posturi de radio
si sa te uiti la stiri televiziuni doar in limba respectiva
sa vezi filme in limba respectivă
sa asculti muzică pentru copii care ii invata sa numere
care ii invata literele
care ii invata lucruri filmulete educative pentru copii mici
pentru ca acolo nu ii tortureaza cu gramatica
pentru ca aștia mai mari ar vrea să te tortureze cu gramatica inutil
daca nu ai stiut niciodata gramatica nici macar a limbii române
este foarte greu să intelegi gramatica altei limbi
si daca urăști să scrii și să citești chiar și în limba ta atunci iti va fi scârbă să înveți orice pentru că asta a făcut școala din România din marea majoritate a românilor a fost doar ca o puscărie care a băgat scârbă în români de a citi si a învăța orice ca șî când învățatul ar fi o pedeapsă și o sperietură să nu rămâi repetent corigent...
Așa că acum dacă și tu ai asemenea repulsii atunci merge doar prin a sta in mediul respectiv prin a ajunge la arest prin a avea probleme la vamă prin a ava probleme cu hârtiile birocrația autooritățile cu locul de muncă cu multe alte zăpăceli si complicații așa poți învăta repede o limbă
atunci când te chinui să cauți o cazareie un loc de muncă
când prestezi servicii prin casele oamenilor si trebuie să le explici că de ce ai dat 20 de droseere la gunoi si le-ai inlocuit cu neoane cu led-uri pentru că erau vechi si uzate si consumau mult
si când vrei să le explici că tu te pricepi să rezilvi problema la țeava de gaze si la podea si poți inlocui podeaua sa nu mai picure din baie in sufragerie pentru că englezii fac pipi pe lângă WC si ei au podeaua din scândurele șipici peste care este tras un ninoleu așa că tu trebuie să le poți explica că te pricepi si la vopsit si la electrică si să te înțelegi cu omul
atunci când chiar interacționezi si muncești in echipe chiar si ca femeie de servici chiar dacă esti inginer. așa poți învăța cel mai repedede o limbă

| ReddY25 a răspuns:

Fizic ai de câștigat

| IceRope a răspuns:

Depinde de modul în care creierul tău accesează, interpretează și reține informația.

| Editocroci a răspuns:

Dacă poți, cu prezență fizică. Dacă ești la distanță atunci online.

| Ornato a răspuns:

Recomand cu prezenta fizica, una e cand esti la distanta alta e cand esti aproape de profesor si il poti atinge etc.