| alinakaly a întrebat:

Recomandati-mi va rog vreo comedie din literatura romana su universala in afara de Caragiale

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ilf și Petrov: „Douăsprezece scaune " și „Vițelul de aur"
Jaroslav Hasek " Peripețiile bravului soldat Svejk"
Chirițescu„Gaițele"; T.Mușatescu „Titanic vals", „Escu".
V.I. Popa „Take, Ianke și Kadîr".
Ciprian „Capul de rățoi";
Teodor Mazilu„Proștii sub clar de lună".

| aladinbeci a răspuns:

Alina, de exemplu gasesti la Shakespeare: Visul unei nopti de vara, Totu-i bine cand se termina cu bine, Comedia erorilor, Nevestele vesele din Windsor etc.
Mai gasesti apoi comedii interesante la Vasile Alecsandri (mai ales cele cu coana Chirita, dar nu numai) si la Moliere.
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.

| NonEinstein a răspuns:

Florin piersic este un actor foarte bun, Stefan Banica Jr. la fel da doar in tinerete, in filmul Liceenii.