| Andreea0612 a întrebat:

Regulile lui L'Hospital ajuta la eliminarea nedeterminărilor limitelor de funcții?
Cum se aplica? Calculam limitele sa vedem daca avem nedeterminari iar daca avem, facem derivata limitelor.
Sper ca m-am exprimat corect si s-a inteles

Răspuns Câştigător
| Anonimabtm a răspuns:

L'hospital se aplica atunci cand ai o limita dintr-un raport iar daca incerci sa inlocuieati pe x in limita iti apar cazurile de nedeterminare 0supra0 sau infinit supra infinit. L'hospital este cea mai simpla metoda in cazul asta. Tot ceea ce trebuie sa faci este limita din derivata numaratorului supra numaratorului( ai grija sa nu faci derivata la intregul raport; faci derivatele separat la numarator si numitor). Dupa ce ai facut toate astea, practoc ti-ai simplificat limita. Daca iar cand vrei sa imlocuiesti pe x in limita apar iar acele cazuri de nedeterminare aplici iar l'hospital. Cateodata unele exercitii cer sa aplici chiar de 3 ori. Inca ceva: ai grija sa nu te invarti intr-un cerc si sa fii atenta la cazurile nedeterminare(adica daca nu sunt cele mentionate nu poti aplica l'hospital). Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| adyjrk a răspuns:

L'hospital ajuta doar la cazul ∞/∞ sau 0/0 deci doar in cazul raporturilor. Daca intalnesti una dintre aceste situatii poti(conform teoremei lui L'hospital) sa derivezi acel raport dar nu dupa regula derivarii ci derivezi numaratorul separat si numitorul separat.
Sper ca te-a ajutat.