Întrebare recomandată | MaryAlexx a întrebat:

Religia,o materie in plus in orarul scolar.Voi ce credeti despre ea?

Răspuns Câştigător
| AirănMeidăn a răspuns:

Nu o vad necesara, la fel ca pe ora de desen.Ii inteleg pe cei care zic ca le ridica media, dar daca ai o/un profesor/profesoara mai... normal ca ti-o scade!
Dupa parerea mea ar trebui sa fie alegerea copilului daca vrea sa faca religie, nu sa fie obligat.Sau chiar daca se poate retrage de la ora de religie, apoi sa nu fie tras la raspundere de catre diriginte sau profesori ca de ce nu mai face ora respectiva.
E ca si cum ai obliga un copil mic sa manance tot din farfurie, chiar daca el are alergie de exemplu la un aliment de acolo!(scuze pentru exemplul stupid)

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

| JohnnyWylde a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Ora de desen nu este in plus in invatamantul preliceal. In invatamantul liceal in clasele 11 si 12 ora de desen nu se mai tine, doar in cazul in care urmezi un liceu de profil. Mai departe trebuie sa urmezi facultate in acest domeniu.

57 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

După părerea mea, religia nu este doar nenecesară, ci şi dăunătoare în foarte multe privinţe, prea multe ca să facă parte din educaţia unui copil din secolul XXI.

| avramsandita29 a răspuns (pentru NOname):

Argumenteaza, te rog. Nu poti afirma ceva daca nu ai argumente.,, Educatia unui copil din secolul XXI", daca e secolul 21 nu trebuie sa mai invatam despre moralitate?laughing Nu trebuie sa stim ca nu e bine sa i faci rau celui de langa tine, ca trebuie sa l iubesti. Ca nu e bine sa furi, sa minti, sa ucizi nu mai trebuie sa stim in secoul 21, nu?

| SamSon a răspuns:

Nevoia de a aduce adepti pentru prostie. Pe langa ca nu e necesara, schimba viata persoanelor care accepta ideile impuse fara sa gandeasca.

| AdeOkami a răspuns (pentru SamSon):

Adevarat

| Zerathull a răspuns (pentru SamSon):

De acord, motiv de a manipula masele.

| nutsa a răspuns:

Parerea mea e ca religia este o materie foarte utila in aceasta realitate unde oamenii sunt gata sa te omoare pentru niste lucruri materiale.In cadrul religiei nu iti sunt impuse idei, pentru ca dreapta ta judecata cred ca este capabila sa diferentieze ceva ca ii este bagat pe gat de ceva care ii face sufletului, credinta fiind ca un balsam pentru suflet si nu ca o obligativitate sau materie.

| Musique a răspuns:

Sau un mod de manipulare de la o vârstă fragedă.
Baftă!

| Andreyok a răspuns:

Are rol cultural si edificator in viata oricarui om. In momentul de fata acest obiect e inteles gresit, datorita manierei de predare din scoli.

| MaryAlexx explică (pentru Andreyok):

Intr-un fel ai dreptate.

| ihavenoidealel a răspuns:

Nu-mi place materia "religie". Te pune sa inveti ogramada chiar daca nu crezi in Dumnezeu, sau nu vrei sa dai la teologie; ne pune sa invatam toate posturile, chiar daca noi nu tinem post, toti sfintii, chiar daca generatia asta nu merge la biserica, sa le cunosti toata viata sfintilor, chiar daca nu-ti trebuie. Toti vor sa le inveti materia predata. Invatam 12-15 materii, depinde de clasa, in doar 5 zile. Profesorii nu le pasa ca si noi avem diferite probleme, viata sociala, treburi casnice etc. Ei predau foarte mult chiar daca noi nu putem retine tot ce zic ei, invatand religia e doar un timp pierdut. Daca tu crezi in Dumnezeu te duci la biserica, no problem, inveti; daca nu crezi, tot ei te pun sa inveti. Daca vrei sa inveti religia, faci ore in plus, platesti daca vrei sa stii mai mult, nu sa ni-o bage pe gat. Asta e parerea mea.

| PedoBarbie a răspuns:

Ar însemna că şi altele sunt în plus. Eu deşi sunt ateu nu o consideră în plus. Oricum la şcoală nu tot ce se face trebuie sau tot ce trebuie se face.

| AtateaConditii a răspuns:

Mie imi place, poate nu e necesar in scoli dar avem un profesor foarte bun care ne spune ce e bine si ce nu sa credem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeași părere o am și eu.
O oră teoretică ar fi mai recomandată și nu doar despre creștinism, ci despre cât mai multe religii. Ceva ca o lectură, nu o oră cu implantări de principii sexiste, de sine degradante, contra evoluției, idei iraționale, pe alocuri schizofrenice...

Cât despre treaba cu ridicatul mediei, nu notele conteaza, ci ceea ce ai de cap. Păcat că sistemul românesc pune accent pe ce nu trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nimic de obiectat atat cat copilul(atentie! COPILUL nu PARINTELE acestuia ALEGE daca vrea sau nu sa participe la aceste ore)
Asfel se evita indoctrinarea intr-o anumita religie/credinta iar copilul(viitor om adult la un moment dat) este capabil sa ALEAGA!(aici nu vorbesc de copii mici -sub 15 ani-pentru acestia mai pot inca alege parintii-chiar si religia!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place ora asta.

| gingergirl1 a răspuns:

Mda,tinand cont ca pe aici sunt numai atei cu siguranta ve primi raspunsuri care sunt de acord cu tine
Dupa mine, religia e importanta in programa scolarawinking
Eu la scoala nu fac religie dar fiind prima ora luni, stau si eu in clasa, si chiar imi place sa o ascult pe doamna cum preda laughing Mai aflu si eu niste lucruri noi pe langa biserica si scoala duminicala happy
Si crezi ca e ceva gresit sa stii si tu ceva despre Dumnezeu? straight face

| MaryAlexx explică (pentru gingergirl1):

Doamne fereste,cine a zis ca nu vreau sa aflu ceva despre Dumnezeu!?sad doar ca,unele idei sunt total gresite si unii profesori se incurca in propriile vorbe. Nu-mi bat joc de religie,de ora in sine. Majoritatea e ortodoxa in tara,asa ca si elevii dintr-o clasa sunt tot ortodocsi,dar ceilalti? Zic sa nu fie predata pentru ca nu toata lumea este la fel, tu ai o religie, eu am o religie, el are o religie, ea are o religie.

| gingergirl1 a răspuns (pentru MaryAlexx):

Sa inteleg ca nu esti ortodox/a?
Eu nu sunt ordodoxa si nu fac religie, din contra doamna mi-a si zis ca daca vreau pot sa stau acasa la prima ora dar de ce? Poate, poate mai aflu si eu ceva ce nu stiu plus mi se pare foarte ok profa, sotul dansei e popa iar ea a terminat facultatea de teologie deci le stie laughing
Cei ce sunt de alta religie de regula aduc o adeverinta cu note de la biserica, dar mie doamna mi-a zis ca nu mai e nevoie sa mai aduc ca imi pune ea note happy
Sa sti ca intr-un fel ai dreptate, dar de ce nu incepi sa studiezi tu mai bine din biblie ca acolo se zice adevarulwinking

| MaryAlexx explică (pentru gingergirl1):

Eu nu vreau sa merg cu toata turma, daca sunt toti ortodocsi hai sa fiu si eu. laughing ca doar de ce sa fiu diferit? Si daca esti cumva diferit, in orice fel: " dar cum? Ce e asta? De ce nu esti ca noi" lumea nu e obisnuita cu diversitatea, mai ales multi copii adolescenti, se asteapta ca toti sa fie la fel.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu este necesara.

| KateMiddleton a răspuns:

Religia,adica crestinismul.Chiar daca sunt crestin,sunt cintra predarii religiei in scoala.
In clasa pot fi si elevi de alte religii si nu cred ca ei ar vrea sa asculte despre Dumnezeul in care nu cred.
Noi am avut ore de religie la scoala si, preotul ne spunea ceva de genul:"Invatatura nu este chiar necesara, oricum in viata cealalta nu vei mai avea nevoie de nimic"
Sa privim lucrurile in fata, ne dezice de la invatatura in scoala.
Apoi nu ne pune informatia obiectiv si impune religia, cand suntem o societate libera si fiecare isi poate avea propria parere.
Bafta!

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Eu o am in orar de 7 ani si mie mi-se pare instructiva

| Gαηαmα a răspuns:

Mie imi place ora de religie,ne relaxam, profa e de treaba, vorbim chestii, punem intrebari, povestim... big grin

| trisha88 a răspuns (pentru Gαηαmα):

Ai noroc, despre fiica mea nu pot sa spun acelasi lucru. Venea disperata in clasa intai ca i-a spus profesorul de religie sa -si convinga parintii sa mearga in fiecare duminica la biserica adica s-a bagat si in viata noastra.Cred ca parintii au libertatea sa hotareasca cat de des merg sau daca nu merg la biserica.

| Gαηαmα a răspuns (pentru trisha88):

Da,normal.Mergi la biserica pentru ca asa simti, eu zic poti sa mergi si odata la doi ani daca tu asa vrei, nu demonstreaza nimic ca mergi la biserica, exista oamenii care nu merg la biserica si sunt mult mai buni si cu credinta decat cei care merg.
Sunt profesori multi si diferiti, desigur ca si profesoara noastra mai zice niste povesti cateodata...pe care eu nu le cred, nici nu trebuie, dar are felul ei de a vorbi cald si e o atmosfera placuta.

| FoarteTareFrate a răspuns:

La ora de religie ar trebui sa se discute despre religiile din lume, nu povesti de copii. Ca nici la geografie de exemplu nu inveti numai despre tara ta. Spun profii cati oameni a omorat Biserica? Ziceau de femeile destepte ca sunt vrajitoare si peste o ora le ardeau. Si stie toata lumea ca erau doar femei care studiasera mai mult! Daca spun ca exista vrajitoare,nimeni nu crede,daca spun ca exista Dumnezeu,atatia oameni ipocriti o cred. De ce,de ce? Care e diferenta? Si acum? Toti preotii vor bani,in Biserica vin atatea panarame imbracate ca pe centura,deci si Biserica si.a pierdut valoarea. In loc sa fie ceva modest unde te duci sa te rogi,sa plangi, ei ridica palate. De ce nu ne spun si asta la ora de religie? Nu,noi trebuie sa auzim basme! Eu zic ca religia aduce numai ipocrizie! Mai exista oameni care nu cred in dinozauri, cu toate ca exista schelete ale lor, dar cred in Dumnezeu doar pentru ca asa au auzit. Daca stati sa va ganditi o sa realizati toti ca e absurda ideea ca cineva doar "a vrut" sa fie si "s.a facut". In plus in Biblie nu sunt scrise multe chestii despre Univers, cum au fost create atatea lucruri, pentru ca oamenii inca nu stiau pe vremea aceea aceste chestii, scriau si ei ce stiau, inventau alte povesti. Daca intr.adevar D-zeu ne creea pe noi si multe altele de care oamenii nu stiau atunci, s.ar fi scris si asta. Pentru ca daca ar fi fost real,oamenii ar fi stiut,logic! In loc sa bage o materie care sa deschida mintea copiilor,sa le stimuleze dorinta de cunoastere,sa ajunga sa studieze Universul, sa se vorbeasca din ce ne tragem, multe dovezi aparute si alte chestii, ei decid sa incuie mintea cu aceasta materie! Oricum religia trebuia simtita, nu invatata. Daca obligi un copil sa invete Crezul ca altfel va lua 4, aia nu e religie, e obligatie happy.

| DarkJoice a răspuns:

Religia este necesara, foarte necesara. Nu consider ca este o materie in plus. Daca ar fi sa ne gandim ne-am da seama ca avem in orar multe ore pe care n-ar trebui sa le facem. Fara religie ar fi mult mai rau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkJoice):

Mai exact, ce s-ar întâmpla, în afară de media generală schimbată?

| MaryAlexx explică (pentru DarkJoice):

Nu cred ca ar fi mult mai rau. Unii copii au alte religii si in ora asta stau si se uita la altii si cateodata ceilalti colegi isi bat joc de ei ca " vai, tu nu esti ortodox!" Spunandu-le dupa niste glume proaste. Nu s-ar mai ridica intreberea asta " tu de ce religie esti?" Pana la urma nu trebuie sa crezi in religia ta ci doar in Dumnezeu. Asta e ceea ce am observat eu in timp.

| DarkJoice a răspuns (pentru anonim_4396):

S-ar schimba multe. Si nu inteleg de ce se tot vorbeste de medie. Sa stii ca mie imi iese media 10 si fara media de la religie. Si aici nu e vorba de note. Va fi la fel cum era mai demult, inainte de venirea Mantuitorului pe Pamant, dar, poate, ar fi si bine fiindca multi se vor intari in rugaciune.

| DarkJoice a răspuns (pentru MaryAlexx):

E adevarat, sunt si copii care isi bat joc de ceilalti, fara sa vada barna din ochii lor, ca sa zic asa. Dar, chiar daca religia ar fi scoasa din scoli, ei tot si-ar bate joc de ei. Si legat de ce ti-ai dat tu seama, sa stii ca, poate, tu consideri ca toata lumea botezata este crestina. Nu, nu-i adevarat! Chiar daca ei au fost botezati si impartasiti cu Trupul si Sangele Domnului Nostru Iisus Hristos, nu sunt crestini. Un crestin bun este cel care comunica cu Dumnezeu, care face fapte bune pentru ca el simte ca trebuie sa faca asta, nu pentru a se lauda. Asta cred eu cu tarie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkJoice):

„Printesiko", lumea era cu mult involuata pe vremea lui Iisus. As putea sa iti vorbesc despre un anumit fel popular de divertisment si anume http://www.historia.ro/......ediu-foto.
As putea sa iti vorbesc despre drepturile femeii... pe care le puteai cauta cu lupa pentru ca ele nu prea existau, erau proprietatea tatei si ulterior, a sotului. Cum tu esti fata, nu stiu cat ti-ar conveni.
As putea sa iti spun ca acum nu mai aveai de pe ce tasta daca nu se gandea un „imoral" homosexual numit Alan Turing sa inventeze masina de calcul, apoi calculatorul... sau cel putin, nu la fel de curand pana se gandea altcineva. Si as mai putea adauga ca nu exista (cum nu exista nici acum, dar cu mult mai putina) toleranta fata de LGBT. Sfarseau ca in imaginile de mai sus.
Ti-ar placea sa afli cum multe persoane nevinovate erau omorate din pretexte precum „vrajitorie"? De Biserca ta sfanta.

| DarkJoice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este biserica mea, este a tuturor celor care cred in Dumnezeu, Mantuitorul Iisus Hristos, Maica Domnului, sfintii si ingeri. Tu chiar crezi ca Dumnezeu a vrut sa moara oameni nevinovati? Nu, nu a vrut! Noi suntem copiii Lui si ne iubeste pe toti la fel de mult. Si, legat de asta, tu de unde stii ca cei care au fost omorati sub pretextul de vrajitorie nu erau chiar vrajitori? AI vorbit cu spiritele lor? Ma indoiesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkJoice):

Incearca sa faci tu vrajitorie si vezi ce reusesti. Vezi? Concretul.
Apropo, se spune ca stiinta este cuvantul satana scris invers.
Nu cerceta, crede!
Daca nu voia, fiind Dumnezeul perfect, ar fi facut astfel incat sa isi respecte singur poruncile date pe muntele Sinai si sa fie echilibru.
Biserica nu e sfanta, cu atat mai putin Biblia, si cu mult mai putin oamenii care predau religie copiilor si isi impun propriile idei ca principii de viata.
Dar, dar, de ce nu se poate? De ce are Dumnezeu defecte umane? Pentru ca, probabil, e creat de oameni?

| DarkJoice a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca esti in mare impas. Iti doresc sa ajungi pe calea cea dreapta! O seara frumoasa!

| MaryAlexx explică (pentru anonim_4396):

Oo Doamne, cum sa fie creat de oameni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryAlexx):

Dumnezeu... imaginat de oameni. Si impus. Ce am zis? Trebuie sa lucrez la exprimare, clar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkJoice):

Nu există o singură cale, asta înseamnă să ai un orizont închis, înțelegi?
Și eu îți doresc mai multă inspirație pentru argumente data viitoare și o soluție mai slabă de clor pentru spălarea creierelor, că te-a cam afectat.

| MaryAlexx explică (pentru anonim_4396):

Stai linistita, nu ma afectezi tu asa de usor...si se pare ca deja clorul si-a facut efectul asupra ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryAlexx):

Mai fata vezi ca nu ti-am scris tie, ce dracu?!

| MaryAlexx explică (pentru anonim_4396):

Scuze,crede-ma am vazut, am apasat gresit, am ales alta persoana. happy nu te supara.

| TheLovelyGhost a răspuns:

Parerea mea este ca are importanta 50 %

Răspuns utilizator avertizat
| suntroman a răspuns:

Nu e i-n plus te ajuta sa cunosti mai multe despre Isus, biserici, dumnezeu si multe altele

| Lucy27 a răspuns:

Religia este o materie necesara, nu doar pentru a ne ridica media, ci si pentru a ne invata legile crestine.

| gabrielaiuliana19960508 a răspuns:

E buna si ea la ceva, iti creste media, daca ai un profesor cuminte poti sa scrii sau sa inveti la alte materi

| OfataOarecare1 a răspuns:

Imi ridica media generala...

| Tereny a răspuns:

Nu este foarte necesara... Acum depinde eu am un coleg care este singurul catolic din clasa si el nu face ora de religie deoarece nu are ce face si fiind singurul catolic nu mai are rost sa faca ora de religie. Dar te ajuta sa crezi in Dumnezeu...

| ciocolocomoco a răspuns:

Este necesara si in plus daca nu vrei sa faci religie la scoala parinti tai pot sa mearga la scoala si sa le zica! dar eu cred ca este necesara nu cred ca este in plus

| lauralauralauralauralau a răspuns:

E o materie importanta ca toate celelalte. nu e in plus... toate materiile sunt importante, toate te ajuta in viata.

| anagheorghita a răspuns:

Mie personal imi place, cred ca este folositoare, persoanele in ziua de azi au nevoiede religie, este o materie ce ajuta oamenii atit moral cit si spiritual.

| marinalmh a răspuns:

Eu am un profesor foarte bun, la ora nu scriem, doar orbim de diverse probleme.

Întrebări recente