| hamsterita29 a întrebat:

Repede plzzzz. maine am test la chimie din denumirea substantelor si nu stiu cum e cu valenta la unele de ex. la brom poate avea 1 2 3 si cand fac un amestec care e valenta

Răspuns Câştigător
| Bunoiu_Roberta-Maria_1998 a răspuns:

Atunci cand faci un amestec nu trebuie sa te iei dupa valenta Bromului, ci dupa valenta substantei cu care se combina ( VALENTELE DEVIN INDICI PE DIAGONALA) => deci : valenta Bromului ( sa zicem 2 ) se combina cu a siliciului ( IV) atunci reactia noastra va deveni Brom indice 4 ( de la valenta siliciului) Siliciu 2 ( valenta bromului). Din moment ce 4 si 2 se simplifica reactia devine : Br indice 2 Si fara indice ca s a simplificat. Daca valentele se pot simplifica le simplifici. Atata tot.