| anonim_4396 a întrebat:

Respectul tinerilor din ziua de azi! sau nu. Respectul in general. Mai exista sau nu? Cine e vinovat pentru lipsa de respect evidenta din ce in ce mai mult? Ce ar trebui sa facem totusi in aceasta privinta? Dar societatea?

Răspuns Câştigător
| alexutzu00791 a răspuns:

Tot ce vedeti face parte din progres, si evolutia poporului, respectul exista insa a luat alte forme mai informale. Gandeste-te la batranii nostri care erau supusi la un respect care se transmitea prin frica. Atunci cel mic trebuia sa se teama sa nu fie mancat de cel mare. In ziua de azi cel mic joaca un rol de pupincurist pentru a-l manca la un moment dat pe cel marehappy

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Parintii ca nu sunt in stare sa isi educe copii. Ei sunt principalii vinovati.Copilul cum ti-l formezi asa il ai.Cum sa stii sa te faci respectat sau sa respecti daca tu habar nu ai ce inseamna asta.Si nu esti vinovat tu ci cei care trebuiau sa te invete dar erau prea ocupati sa plece in delegatii sau sa se planga cat de grea e viata in Romania si sa plece in strainatate lasandu-si copilul pe mana nu stiu cui.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

@ Alllinna, de unde stii tu ca batranii nu prea au educatie, te referi cumva la parintii sau bunicii tai? Ei stiu ce parere ai tu despre ei?
@ Bulina, ce iti spun eu nu e regula generala, dar multi tineri din ziua de azi, in special cei de bani gata nu prea mai au cei 7 ani de acasa.Parintii lor au o cariera, de ei s-au ocupat bunicii sau chiar au fost lasati singuri si au fost invatati ca totul li se cuvine.Aici intervine si anturajul si puterea lor de a selecta se e bine si ce nu.De la o anumita varsta e greu sa incerci sa corectezi ceia ce nu ai facut in primii ani de viata atunci cand puteau fi modelati.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

De vina sunt mosnegii comunisti, parintii inconstienti si mai ales, anturajul.
Da, eu sunt respectuos, pana la un punct cand din gura mea mai ies si adevaruri triste exprimate in moduri indecente.

| Alina_5575 a răspuns:

@alllinna aici nu prea cred ca ai dreptate in ziua de astazi sunt foarte multi tineri adolescenti care nu mai tin cont nici de patinti, ei vor doar lor sa le fie bine ca tata si mama sa le ofere totul chiar daca nu au.Intradevar poate ca mai sunt si uni care au bunul simt...parerea mea este ca vina aici o poarta in primul rand parinti, anturajul iarasi strica de cele mai multe ori...Consider ca parinti uneori ofera prea multa libertate, le da tot ce vor(bani, haine) si atunci un copil obisnuit cu toate astea mereu o sa ceara...(chiar daca am 15 ani si ma mai supar pe ai mei ca nu imi dau voie sa ies mai mult sa stau poate seara sunt unele momente cand vad alti copii de varsta mea sau mai mici care nici macar pe parinti nu ii baga in seama in sinea mea mereu le multumesc ca nu mi-au oferit libertatea pe care o ceream chiar daca ma deranja)...

Poate ca ar trebui ca parinti sa afere mai multa atentie copiilor, sa vada ce anturaj au si sa le ofere unele lucuri dar cu o limita...

pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba sa stii ca sunt destul de respectuosi se pare ca batranii nu prea au educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dna Proca sa nu faceti referire la bunicii mei ca fac urat n-ar trebui sa va permiteti si chiar am sa va rog pe viitor sa nu va permiteti, aici trebuie sa fim cuviinciosi si civilizati si nici la parintii mei sa nu faceti referire pentru ca sunt morti.
Batranii nu au educatie repet, foarte multe faze cand tanarul este sculat cu japca de pe loc de o haita de maidanezi batrani scuzati expresia, baaaaaaa tu nu vezi ca...alo tinere ...de ce asa? ca doar ei ne invata pe noi, foarte foarte multe exemple, sunt oripilata, repet lipsa de educatie. Rar am vazut cate un tanar care efectiv n-avea chef sa se ridice de pe scaun.
Dumneavoastra confirmati regula exprimata de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alina, imi pare rau! sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Respect mult tnerii de azi., si cred ca responsabilii de acest lucru sint parinti.,., care nu incearca sa inteleaga adolescentii.,//./.