| bogdancatalin357 a întrebat:

mai exista respect in randul tinerilor din ziua de azi,ce credeti? eu cred ca tinerii de azi au foarte foarte multe probleme, care sa fie cauza acestora?

5 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Mai exista si copii respectuosi, cu o educatie buna happy
Majoritatea au multe probleme de comportament, deoarece au un anturaj periculos astfel apucandu-se sa fumeze, sa bea etc...dar mai ales copiii din ziua de azi se comporta asa pentru ca au fost tinuti in puf si cred ca lumea e la picioarele lor..va fi un mare soc pentru ei cand vor afla ca nu e asa si se vor izbi de adevarata lume, una cruda si nemiloasa happy

| PopAdrian a răspuns:

Mai exista si este foarte apreciat, insa nu este promovat si incurajat. In ziua de azi un tanar care obtine un mare succes si este un om cu un caracter puternic nu este bagat in seama de toata lumea, spre deosebire de "vedetele" tarii noastre. Cu toate acestea, cine il intalneste are numai de castigat.

Multi adolescenti din ziua de azi vor sa fie mai autoritari, vor sa li se acorde libertate totala, vor sa demonstreze ca pot fi pe cont propriu, insa uita ca oricand sfatul unui parinte este de ajutor, chiar daca la inceput ni se pare exact pe dos. Din ce in ce mai multi dintre noi asteptam totul pe tava, nu ne mai implicam, nu cumva sa muncim si sa obosim. Asteptam masina, bani, dar nu actionam astfel incat sa avem contributia noastra la toate.

Alte probleme vin de la asocierea cu diferite anturaje care au o influenta negativa asupra adolescentilor.

Si cate si mai cate cauze mai sunt...

| SimonaSimona01 a răspuns:

Pot sa spun ca mai exista respect din partea tinerilor, cand vor ceva bininteles, Prima problema ar fi bani.

| bogdancatalin357 explică:

Marturisesc ca eu am ceva ani si nu ma simt deloc respectat de tinerii din jur, au probleme grave, nu stiu sa salute, sa poarte o conversatie... cred ca scoala si parintii au un rol important in aceste lucruri. poate in goana lor spre bani uite sa isi indrume si sa isi ajute copii. sunt atatea de comentat pe acesta tema...