| AndreiHuh a întrebat:

Rolul virgulei in secventa: "In ramurile gandului, in sfintele lunci"
FUNDA

12 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Sunt propoziții de același fel, despărțite prin virgulă. (Raport de coordonare)

| mira a răspuns (pentru Gonrax):

Nu este vorba de propozitii.Nu exista aici predicatele.Intr-adevar este o enumeratie.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu se fac teme aici.
Ca sa iti dau si raspuns desi nu sunt sigur daca e corect, eu as spune asa: Virgula separa doua figurile de stil care apartin unei enumeratii. (cred ca e asa pentru ca in poezie, inainte de aceste figuri de stil sunt doua puncte ": ")

| AndreiHuh explică (pentru AlexCristi97):

Daca am o incertitudine la un exercitiu nu inseamna ca imi fac tema aici, prietene laughing

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AndreiHuh):

Sunt multe persoane care vor rezolvari la teme pe aici si nu asta e scopul la TPU... exista brainly.ro, oamenii merg acolo fix pentru teme asa ca mi se pare putin aiurea sa stai aici si sa iti verifici temele.

| AndreiHuh explică (pentru AlexCristi97):

Ok, ok, nu am cerut comentarii sau alte alea, in fine, am cerut o mica lamurire!

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AndreiHuh):

Nu era nimic personal laughing doar ca ziceam ca brainly e mult mai ok pentru teme

| AndreiHuh explică (pentru AlexCristi97):

Da-l in rasa lui pana la urma, vad ca ai scapat de BAC, esti 97 laughing

| boris255 a răspuns:

Astia sunt cam prosti. In fine... raspunsul la intrebarea ta e ca virgula s-a folosit deoarece este o enumeratie.

| katherine1996 a răspuns:

Virgula marcheaza un raport de coordonare prin juxtapunere sau.mai usor zis, desparte termenii unei enumeratii. ( Asta ar trebui sa fie, scrie te rog si contextul )

| AndreiHuh explică (pentru katherine1996):

Din poezia "Numai poetul..." In ramurile gandului,/ in sfintele lunci, /unde pasari ca el/ Se-ntrec in cantari.

| katherine1996 a răspuns (pentru AndreiHuh):

Da, e o enumeratie.