| anonim_4396 a întrebat:

România e o țară latină?
De ce? Explicatia?
Nu vorbim spaniola

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Limba romana este limba (de origine) latina (romana, vulgara).
Tara este o conglomeratie de diferite regiuni, cu multe influente straine, care si-au lasat amprentele si pe limba romana, mai ales prin regionalisme (dar nu numai).

| Raven a răspuns:

Normal! Se învață la școală originea limbii române!
Europa latină este formată din acele state și regiuni ale Europei în care se vorbește o limbă romanică; cultura Europei latine se bazează pe cea romană, mai precis latină. Țări latino-europene sunt Andorra, Franța, Italia, Moldova, Monaco, Portugalia, România, San Marino și Spania.
Limbile romanice sau neolatine sunt toate limbile derivate din latina vulgară (latina vorbită de clasele de jos ale socității romane)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Europa_latin%C4%83

| RAY a răspuns:

Pentru ca vorbim o limba latina iar genetic romani sunt înrudiți cu latini, depinde si de regiune desigur

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O țară latrină

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nici spaniolii nu vorbesc romana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ai pus intrebarea doar sa faci troll
happy spaniolii nu vorbesc latina si nici romanii, insa ambele limbi sunt inrudite cu latina. Ca o mica paranteza, noi suntem singura tara din zona aia, care vorbeste o limba inrudita cu latina, restul tarilor care ne inconjoara, vorbind limbi ruso/slovace, si altele.

| Jouliete a răspuns:

Limba romana face parte prin stratul fundamental de origine latina( din fondul lexical de baza 60%) din familia limbilor neolatine precum : portugheza, franceza, spaniola, italiana. Deci prin etnogeneza si limba am putea spune ca Romania este o tara latina.

| Aube a răspuns:

Tu numai Spania o vezi tara latina? laughing
Franta, Italia, Spania, Romania sunt tari latine. Pentru ca limbile vorbite au la baza lor limba latina.