| anonim_4396 a întrebat:

Care este explicatia cuvantului "crestin"? Ce parere aveti despre tara noastra? Oare este cu adevarat o tara crestina? Care sunt credinciosii si necredinciosii din Romania? Astept pareri...

6 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

România este orice dar numia o țară de credincioși nu este, deși numeric ei sunt majoritari.
Dra credincioșii din românia sunt doar de formă, poartă doar numele, cum era unul pe aici Mitch de înjura toți ateii de toate rudele doar că nu erau ca el. Ăla este credincios? Cu numele da, dar cu faptele nu.
Deci aici e loc de interpretare, depinde, numeric România este țară creștin-ortodoxă, practic este o țară de prefăcuți.

| Giinger a răspuns:

In Romania sunt multi atei. Cel putin eu cunosc multi. Nu stiu care sunt credinciosii si necredinciosii din Romania-cred ca sunt in proportie de jumate -jumate.

| Rapplex a răspuns (pentru Giinger):

Ateii nu sunt necredinciosiwinking

| ooLaviii a răspuns:

Creștinismul este una din cele trei religii monoteiste contemporane, alături de iudaism și islam. Considerând împreună catolicii, protestanții și ortodocșii sub eticheta globală de "creștini", religia acestora este actualmente la nivel mondial cea mai importantă din punct de vedere numeric. Islamul, cealaltă religie monoteistă derivată din tradiția religioasă iudaică, este a doua ca pondere numerică a adepților în lume.

Creștinismul îmbină tradiții din iudaism, pe care le îmbogățește cu mărturia Noului Testament. Ca moștenitor alături de islam și iudaismul contemporan al tradiției religioase orientale, creștinismul perpetuează până în ziua de astăzi credințe și mituri născute pe malurile Eufratului acum mai bine de 5000 de ani.[1]

Tara noastra este frumoasa, dar este plina de hoti si restul. Eu una nu as putea sta departe de tara mea si de prietenii din Romania, chiar daca este o tara...Pff

Poi cred ca credinciosii sunt preotii si oamenii care nu fura; nu omoara; nu violeaza si nu incalca legea. Necredinciosii sunt cei care fura; omoara; violeaza si incalca legea. Asta este parerea meah.Succeskiss

| ADRYENUSHAA a răspuns:

Buna.Nu stiu care este explicatia cuvantului crestin. Tara noastra este o tara frumoasa bogata in toate dar uni nu stiu sa o pretuiasca.Da este o tara crestina.Credinciosi oameni buni la suflet iar necredinciosi ceilalti...(parerea mea)

| Rapplex a răspuns (pentru ADRYENUSHAA):

"Tara noastra este o tara frumoasa bogata in toate dar uni nu stiu sa o pretuiasca" Care sunt aia? De ce avem prostul obicei sa dam tot timpul vina pe altii? Primul pas ar trebui facut de fiecare persoana, nu doar de unii. Stii care e o caracteristica extrem de importanta a unei tari? Populatia. Fara populatie, nu ai cum sa ai o tara.Degeaba dam vina pe conducere, cand populatia reprezinta tara.