| carcalac a întrebat:

Rromii au vreo legatura cu romanii? De ce?

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu, rromii nu au nicio legătură cu romanii.

Pa-pa.

| sublime89 a răspuns:

E doar o coincidenta de nume. Singura legatura pe care o au romii cu romanii e ca foarte multi romi traiesc in Romania.

| enachivasile98 a răspuns:

Ei bine nu prea au vreo legatura romii cu romanii. Romanii sunt geto-dacii din antichitate cuceriti de Imperiul Roman pe timpul lui Traian. Adica Românii sunt Romani + Geto-daci. In schimb Romii provin din India medievala. Ei sunt raspinditi practic in Europa si America datorita deportarilor de Portughezi a indienilor din India, ceea ce a dus la raspindirea lor. Sper ca ti-am fost de ajutor happy