| gabrielutzu a întrebat:

RUSINE ROMANIA!(romania afara din Europa!)
Si nu ma refer aici la cantecul Elenei Gheorghe, care a fost destul de bun, ci la ceea ce inseamna Romania in general, in Europa civilizata.
Pentru ca aici umilinta nu a fost la adresa cantecului care a reprezentat Romania, ci la tot ceea ce inseamna aceasta tara, cu manelismul ei, cu tigania, cu smecheria, nesimtirea, tupeul, nerusinarea, rautatea, prostia...
Abia acum s-a vazut cu adevarat ce inseamna romania si romanii pentru europeni, si anume ca acestia s-au saturat sa tot fie furati de romanii-tigani veniti pe neasteptate in tara lor si tulburand o armonie, o civilizatie si o pace pe care nici cele doua razboaie mondiale nu au reusit sa le tulbure.
INCA O DATA RUSINE ROMANIA CU TOT CEEA CE INSEAMNA EA!
(si pentru.moldoveni:ramaneti moldoveni ca oricum sunteti mult mai iubiti decat romanii/tiganii).

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Traiesc in spania se 2 ani, si cu durere in suflet spun ca de multe ori, imi este rusine sa spun de unde sunt, imi este rusine ca sunt ROMANCA. am sa inchei adresandu-ti eu tie o inrebare (si nu numai ) CREZI CA CELOR DE LA PUTERE LE PASA DE PARERILE NOASTRE?

52 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asta datorita politicii duse de Basescu si a celor ce ne fac tara de ras (hoti, violatori, criminali).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem destui de calificati pentru a castiga.

| dulshe a răspuns:

Esti roman? arunci ce mai vrei? daca tu zici ca romania e o rusine si tu esti o rusine, nu inteleg cum va permiteti unii sa jigniti tara unde v-ati nascut, unde ati copilarit, unde ai toata familia, toti prietenii, stii ce cu aerelea astea avs nu stiu unde ajungem, sincer, si nu stiu cum de tea lasat sa pui intrenarea asta pe TPU, daca nu-ti place romania poti sa-ti faci bagajele si sa pleci in moldova sau unde vrei, dar chiar asa am ajuns? sa ne criticam tara natala? cred ca si tie tiar veni bine o excursie de 3 luni printre STRAINI sa vezi si tu ce greu o sa-ti fie fara familie, fata ROMANIA, sa stii ca eu stiu ce inseamna si nu as dori sa schimb romania pe nimic din lume chiar daca nu au castigat la eurovizion, nimic nu e mai frumos k ROMANIA sa tii minte asta

eileen
| eileen a răspuns:

Eu imi iubesc tara cu toate pacatele ei si am sa spun tuturor ca sunt romanca, indiferent de ponoase. Este adevarat ca sunt multe probleme in tara, dar daca doar le aratam cu degetul si nu facem o schimbare e pacat...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru mine nu o fost nicio surpriza.Nu mi-a placut melodia Elenei de niciun fel, dar gusturile nu se discuta.
Asta e Romania...cu bune.cu rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in Italia de 2 ani si un pic...si am fost la prostituate cu cativa amici italieni si pe ei i-au acceptat si pe mine nu doar pentru ca sunt romancryinga trebuit sa ma duc la alta sa vorbesc in engleza ca sa pot face si eu ceva...Romania=ZERO. sper sa nu supar vreun nationalist infocat dar asta e adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dulce tu ai iesit vreodata din tara? daca nu stii cum e privita romania din afara mai bine taci si fugi la somn.

| ines a răspuns:

Buna seara si eu sunt an Portugalia dar nu mi-e rusine sa spun ca sunt romanca ce credeti ca numai romania are romi(tigani)? Si an fiecare tara sunt oameni perfecti si inperfecti si chiar crezi ca Romania e tara de prostii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ines...romania nu este o tara de prosti...ci o tara condusa de prosti.

| gabrielutzu explică:

Sa fiu bine inteles, eu nu am criticat Romania(muntii, apele, podisurile), nici cultura si traditia romaneasca, ci actualul sistem de gandire romanesc, intens manelizat/tiganizat/smecherizat/ care nu place Europei de nici o culoare, ce-i asa greu de inteles?

| moonY a răspuns:

Stiu cum e, te duci in alta tara si trebuie sa vorbesti in engleza pentru ca tiganii romani te fura daca afla ca si tu esti roman! si daca noi ne'am saturat de ei, ar trebui sa intelegem de ce strainii ii urasc!

| ines a răspuns:

Indeferent de cine e condusa Romania nu trebuie sa uitam de unde am plecat

| dulshe a răspuns:

Da am iesit din tara si in actual sunt, stiu cum e in afara si ce cred astia despre romania dar pe mine chiar nu ma intereseaza, imi iuvesc tara asa cum este si nu ma poti trimite tu la culcare, ma culc cand am eu chef, nu trebuie sa ma trimita nimeni

| Lory_2572 a răspuns:

Pacat ca pentru niste 'specimene' care fac rau...are de tras tot poporul...

| moonY a răspuns:

Eu propun sa facem o revolutie, sa facem o schimbare in intreg sistemul.sa ii dam jos pe cei care ne conduc. e cineva cu mine? nuuuuuuu.si atunci?
tu ce solutie ai gasit, criticul?

| ines a răspuns:

Lasa-ti baiatul an pace e suparat pe Romania ca nau vrut fetele de pe strada si cu el si cu Italieni da va rog antelegetil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa il votam pe Vadim ca presedinte...ala arunca cu siguranta toti rapanosii, lenesii si tiganii din tara...cred ca le da foc la toti.Eu votez cu vadim...pare absurd... dar daca nici ala nu ar face ceva inseamna ca nu mai putem fi salvati.

| Criiss16 a răspuns:

Sunt in spania de 2 ani si stiu cum e privita tara noastra aici.La inceput mi-a fost greu sa-mi fac prieteni pentru. ca ma intrebau de unde sunt.cand ziceam Romania... Dar apoi si-au dat seama ca nu toti suntem la fel si ca nu toti romanii sunt tigani ci ca romanii sunt romani si tiganii sunt tigani. Din pacate asta e.Romania e Romania... o tara privita foarte rau in strainatate. n-ai ce face.

mira
| mira a răspuns:

Votul nu a apartinut unui juriu se specialisti, din pacate. Publicul neavizat a votat emotional pe vecini si pe prieteni.Am avut sentimentul ca Romania nu se invecineaza cu nimeni.Anul viitor va fi mai bine. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ines nu e vorba de asta... dar e incredibil cat de urat suntem priviti de italieni.probabil in portugalia e alta treaba dar in italia stiu fff bine cum sta treaba cu romanii...

| ines a răspuns:

Criticul da si an Portugalia sunt si Romani buni si rai sunt si cersatori si fete pe strada si ce vrei dar de ce nu recunoastem ca si Italieni sunt dusmanosi ei sunt perfecti?

| gabrielutzu explică:

Draga Dulshe, nu te enerva, trage aer in piept, calmeaza-te si raspunde-mi la o intrebare:
Daca tu zici ca traiesti in afara(trebuie sa si dovedesti ce zici, poti?) deci intr-un sistem civilizat, iar mai apoi spui ca iubesi Romania cu tot ce are ea, ia zi, inseamna ca iubesti si tigania/manelismul/incultura/rautatea/smecheria/prostia/ specifica actualilor majoritatii concetatenilor nostri, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ines, nu dau dreptate italienilor 100% dar in mare parte au dreptate.nu se pot accepta ce fac rromi aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu poate sunt una dintre cei care nu prea isi pot da cu parerea despre romania, am trait departe de romania si inca mai traiesc, confund realitatea in care traiti pentru ca nu am date suficiente si imi lipseste constiinta romaneasca. ceea ce ma leaga de romania este doar copilaria. dar din trairile mele va pot spune ca gresiti, nu tiganii fac de ras romania.romanii inca mai asteapta sa ii dirijeze cineva, sa le spuna ce sa faca, asteapta tot timpul pe altcineva sa le rezolve treburile.

| ines a răspuns:

Da Criticul ai dreptate ca si Romi nostri au vina asta e sunt ai nostri nu-i iubesc nici eu dar n-avem ce le face

| moonY a răspuns:

Bun, il votez.imi poti garanta ca nu ne vom intoarce in comunism? inainte sa am drept de vot il... apreciam pentru.sinceritatea si inflexibilitatea lui.
acum nu mai sunt atat de convinsa ca tara asta mai poate fi salvata.pentru ca, presupunand ca el ar fi un presedinte corect.ar avea pe langa el 300 parlamentari corupti(si de ar fi corupti doar parlamentarii).
si atunci?
eu nu votez.si nu ar trebui sa votam.sa se agite ca hienele ca n'au acumulat numarul necesar de voturi.

| ines a răspuns:

Acum nu plecati mai stati de vb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@monny nu iti pot garanta ca ne vom intoarce sau nu inapoi la comunism... dar o mica intrebare.Care e diferenta dintre comunism si acum? uite-te cum mor oamenii in spitale ca nu dau spaga, uite-te cum mor de foame...asta e libertate?

| moonY a răspuns:

Sincer.eu sunt alaturi de tine, te inteleg.sunt revoltata, insa ma revolta ceea ce vedeam pe la tv. ce'mi povesteau unii-altii.pe pielea mea nu am simtit nedreptatile sistemului.intelegi? si poate cand o sa le simt. o sa vreau comunism.pana atunci ma bucur de libertate.si incerc sa fac o revolutie. dar nimeni nu ma sustine.

| dreamfall a răspuns:

Io`s in spania de 7 ani si ce o patit criticùl la prostituate am patit`o eu si`n valencia si`n madrid si or patit`o o gramada de romani de pe aici, in fond ele nu raman decat niste curve, ca sa-i citez pe parazitii ¨romancele`s frumoase da`s curve toate¨ in ceea ce privesc tiganii, dati`mi voie sa fiu rasist, ii urasc din tot sufletul meu si sper ca acest ¨rau¨ sa fie starpit pana la ultimul, nu stiu daca vaccin chiar ar fi cheia pentru asta, ala nu`i decat un nebun de legat... pentru a`i combate pe tuciurii trebuie mult mai mult, e un vis aproape imposibil, ar trebui sa se ridice si un alb cu sloganul ¨I HAVE A DREAM¨