| gabrielutzu a întrebat:

RUSINE ROMANIA!(romania afara din Europa!)
Si nu ma refer aici la cantecul Elenei Gheorghe, care a fost destul de bun, ci la ceea ce inseamna Romania in general, in Europa civilizata.
Pentru ca aici umilinta nu a fost la adresa cantecului care a reprezentat Romania, ci la tot ceea ce inseamna aceasta tara, cu manelismul ei, cu tigania, cu smecheria, nesimtirea, tupeul, nerusinarea, rautatea, prostia...
Abia acum s-a vazut cu adevarat ce inseamna romania si romanii pentru europeni, si anume ca acestia s-au saturat sa tot fie furati de romanii-tigani veniti pe neasteptate in tara lor si tulburand o armonie, o civilizatie si o pace pe care nici cele doua razboaie mondiale nu au reusit sa le tulbure.
INCA O DATA RUSINE ROMANIA CU TOT CEEA CE INSEAMNA EA!
(si pentru.moldoveni:ramaneti moldoveni ca oricum sunteti mult mai iubiti decat romanii/tiganii).

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Traiesc in spania se 2 ani, si cu durere in suflet spun ca de multe ori, imi este rusine sa spun de unde sunt, imi este rusine ca sunt ROMANCA. am sa inchei adresandu-ti eu tie o inrebare (si nu numai ) CREZI CA CELOR DE LA PUTERE LE PASA DE PARERILE NOASTRE?

52 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Votul nu a apartinut unui juriu se specialisti, din pacate. Publicul neavizat a votat emotional pe vecini si pe prieteni.Am avut sentimentul ca Romania nu se invecineaza cu nimeni.Anul viitor va fi mai bine. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asta datorita politicii duse de Basescu si a celor ce ne fac tara de ras (hoti, violatori, criminali).

eileen
| eileen a răspuns:

Eu imi iubesc tara cu toate pacatele ei si am sa spun tuturor ca sunt romanca, indiferent de ponoase. Este adevarat ca sunt multe probleme in tara, dar daca doar le aratam cu degetul si nu facem o schimbare e pacat...

| anonim a răspuns:

Criticule, scuza-ma, insa sa-ti spun ceva, si asta fara sa mi-o iei in nume de rau:pana cand nu se va destepta prostimea, noi nu vom trai bine, iar tu cu vadim al tau..., sa inteleg ca tu il vrei pe vadim presedinte si pe becali prim ministru.bravo.desteapta-te!

auran
| auran a răspuns:

Nu suntem singurii de pe acest glob cu probleme, numai ca noi ne "scarpinam mai des" si suntem prea "gurmanzi" pentru a putea avea o valoare in fata altor tari

| kh1ss a răspuns:

Daca esti chiar atat de deranjat de romania... de ce nu te duci unde iti e mai bine, unde nu iti e rusine?

| gabrielutzu explică:

Sa fiu bine inteles, eu nu am criticat Romania(muntii, apele, podisurile), nici cultura si traditia romaneasca, ci actualul sistem de gandire romanesc, intens manelizat/tiganizat/smecherizat/ care nu place Europei de nici o culoare, ce-i asa greu de inteles?

| gabrielutzu explică:

Draga Dulshe, nu te enerva, trage aer in piept, calmeaza-te si raspunde-mi la o intrebare:
Daca tu zici ca traiesti in afara(trebuie sa si dovedesti ce zici, poti?) deci intr-un sistem civilizat, iar mai apoi spui ca iubesi Romania cu tot ce are ea, ia zi, inseamna ca iubesti si tigania/manelismul/incultura/rautatea/smecheria/prostia/ specifica actualilor majoritatii concetatenilor nostri, nu?

| gabrielutzu explică:

:laughing :laughing :laughing

| gabrielutzu explică:

Cand s-a uitat organul italian pe actul de identitate romanesc mi-a spus ca sunt tigan... si sunt blond cu ochi albastri.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru mine nu o fost nicio surpriza.Nu mi-a placut melodia Elenei de niciun fel, dar gusturile nu se discuta.
Asta e Romania...cu bune.cu rele.

| moonY a răspuns:

Stiu cum e, te duci in alta tara si trebuie sa vorbesti in engleza pentru ca tiganii romani te fura daca afla ca si tu esti roman! si daca noi ne'am saturat de ei, ar trebui sa intelegem de ce strainii ii urasc!

| moonY a răspuns:

Eu propun sa facem o revolutie, sa facem o schimbare in intreg sistemul.sa ii dam jos pe cei care ne conduc. e cineva cu mine? nuuuuuuu.si atunci?
tu ce solutie ai gasit, criticul?

| moonY a răspuns:

Bun, il votez.imi poti garanta ca nu ne vom intoarce in comunism? inainte sa am drept de vot il... apreciam pentru.sinceritatea si inflexibilitatea lui.
acum nu mai sunt atat de convinsa ca tara asta mai poate fi salvata.pentru ca, presupunand ca el ar fi un presedinte corect.ar avea pe langa el 300 parlamentari corupti(si de ar fi corupti doar parlamentarii).
si atunci?
eu nu votez.si nu ar trebui sa votam.sa se agite ca hienele ca n'au acumulat numarul necesar de voturi.

| moonY a răspuns:

Sincer.eu sunt alaturi de tine, te inteleg.sunt revoltata, insa ma revolta ceea ce vedeam pe la tv. ce'mi povesteau unii-altii.pe pielea mea nu am simtit nedreptatile sistemului.intelegi? si poate cand o sa le simt. o sa vreau comunism.pana atunci ma bucur de libertate.si incerc sa fac o revolutie. dar nimeni nu ma sustine.

| moonY a răspuns:

Bravo lory, te trec pe lista

lolita
| lolita a răspuns:

Am vazut cateva raspunsuri de oameni"plecati " din tara si vreau sa zic ca mie nu mi-a fost niciodata rusine sa zic ca sunt romanca, dar aprob faptul ca multi confunda romanii "cinstiti" cu ceilalti. daca esti fata esti curva, daca esti baiat esti hot etc. intrebare: dar tie ce ti s-a intamplat de esti asa revoltat?

lolita
| lolita a răspuns:

Gabrielutzu sunt eu curioasa ce or sa mai zica italieii in 15 ani cand copii romano-italieni or sa creasca. ca sunt tigani? nu cred ca le convine.

| Criiss16 a răspuns:

Sunt in spania de 2 ani si stiu cum e privita tara noastra aici.La inceput mi-a fost greu sa-mi fac prieteni pentru. ca ma intrebau de unde sunt.cand ziceam Romania... Dar apoi si-au dat seama ca nu toti suntem la fel si ca nu toti romanii sunt tigani ci ca romanii sunt romani si tiganii sunt tigani. Din pacate asta e.Romania e Romania... o tara privita foarte rau in strainatate. n-ai ce face.

| Lory_2572 a răspuns:

Pacat ca pentru niste 'specimene' care fac rau...are de tras tot poporul...

| Lory_2572 a răspuns:

Moony... te sustin eu...suntem doua acum... happy

| dulshe a răspuns:

Esti roman? arunci ce mai vrei? daca tu zici ca romania e o rusine si tu esti o rusine, nu inteleg cum va permiteti unii sa jigniti tara unde v-ati nascut, unde ati copilarit, unde ai toata familia, toti prietenii, stii ce cu aerelea astea avs nu stiu unde ajungem, sincer, si nu stiu cum de tea lasat sa pui intrenarea asta pe TPU, daca nu-ti place romania poti sa-ti faci bagajele si sa pleci in moldova sau unde vrei, dar chiar asa am ajuns? sa ne criticam tara natala? cred ca si tie tiar veni bine o excursie de 3 luni printre STRAINI sa vezi si tu ce greu o sa-ti fie fara familie, fata ROMANIA, sa stii ca eu stiu ce inseamna si nu as dori sa schimb romania pe nimic din lume chiar daca nu au castigat la eurovizion, nimic nu e mai frumos k ROMANIA sa tii minte asta

| dulshe a răspuns:

Da am iesit din tara si in actual sunt, stiu cum e in afara si ce cred astia despre romania dar pe mine chiar nu ma intereseaza, imi iuvesc tara asa cum este si nu ma poti trimite tu la culcare, ma culc cand am eu chef, nu trebuie sa ma trimita nimeni

| dreamfall a răspuns:

Io`s in spania de 7 ani si ce o patit criticùl la prostituate am patit`o eu si`n valencia si`n madrid si or patit`o o gramada de romani de pe aici, in fond ele nu raman decat niste curve, ca sa-i citez pe parazitii ¨romancele`s frumoase da`s curve toate¨ in ceea ce privesc tiganii, dati`mi voie sa fiu rasist, ii urasc din tot sufletul meu si sper ca acest ¨rau¨ sa fie starpit pana la ultimul, nu stiu daca vaccin chiar ar fi cheia pentru asta, ala nu`i decat un nebun de legat... pentru a`i combate pe tuciurii trebuie mult mai mult, e un vis aproape imposibil, ar trebui sa se ridice si un alb cu sloganul ¨I HAVE A DREAM¨

| alexam a răspuns:

Gabrielutzu, iar ai pus foc si multe lemne peste! laughing Macar nu ai disparut, si mai dai comentarii la raspunsuri! Romania e cum e... Din pacate eu chiar cred ca e o tara fabuloasa, pacat ca e locuita. Daca plecam cu totii o sa ramana chiar numai tigani, manelari, smecheri, arabi, chinezi, oameni de culoare si cativa politicieni care nu vor mai avea pe cine sa traga in piept... Cu toate ca as putea pleca oricand in Europa sau America am ales sa raman. La urma urmei, daca ai mei copii vor alege sa plece, o vor face, nu e neaparat nevoie sa ii fac eu in alte tari straine! Iar apropos de Eurovision am ras de n-am mai putut cand am vazut ca pana si bulgarii se uita cu fundul la noi, au dat 12 si 10 puncte Greciei si Turciei, care-s tot vecini de-ai lor! laughing Deh! Daca i-am facut cu ceafa lata!? SO... Nevermind!

| tukhey23 a răspuns:

laughing, daca eram eu presedintele Romaniei. te exilam. Tu vb de educatie? Invata sa scrii. si apoi critica pe cineva...

| dinusinziana a răspuns:

Daca esti asa inversunat impotriva romaniei, fa bine si nu mai vorbi limba. ar trebui sa fii mandru de tara ta, oricum ar fi ea. ar trebui sa ai RESPECT in primul rand pentru ceea ce este romania, stai si gandeste-te ce rol are romania in lume. la romani a fost inventat stiloul, la romani a fost inventata morfina, o multime de lucruri valoroase.romanii au o istorie valoroasa. cati nu si-ar fi dorit sa traiasca in tara lui Vrad Dracul? fii intelept si taci

| ines a răspuns:

Buna seara si eu sunt an Portugalia dar nu mi-e rusine sa spun ca sunt romanca ce credeti ca numai romania are romi(tigani)? Si an fiecare tara sunt oameni perfecti si inperfecti si chiar crezi ca Romania e tara de prostii?