| LiviuPaul a întrebat:

S-ar putea schimba cumva legea pana in 2018 si sa conteze din nou media de admitere a anilor de liceu la intrare in facultate? Cel putin la ceva universitati cum ar fi Babeș-Bolyai sau Tehnica (din Cluj).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana atunci se poate schimba si de 3 ori, respectiv in 2016, 2017 si 2018, totul depinde de legea educatiei nationale si de regulamenul de admitere al fiecarei facultati, in prezent acestea au dreptul sa decida cum va fi admiterea.

| Zacase a răspuns:

Inca exista astfel de facultati, desigur nu sunt cele mai bune din ro, dar trebuie sa aiba toti oamenii facultate, sa fim o tara doar de sefi si secretare, nu? Sansele sa se schimbe legea sunt mici, cand zic mici ma refer chiar mici. Sistemul romanesc e chiar foarte bun dupa parerea mea, si nu tinde sa involueze.