| rossonero593 a întrebat:

Am o intrebare mai "generala" happy
Sunt in clasa a 12-a si tocmai ce mi-am luat atestatul FCE Cambridge. Media generala pe cei 4 ani de liceu e destul de subtire (undeva la 8) iar pentru BAC pot sa spun ca sunt in mare destul de pregatit. Am niste afinitati pentru jurnalism/jurnalism sportiv/turism/etc.
Am in vedere facultatea Babes -Bolyai din Cluj. Nu am gasit nicaieri insa niste note/medii de admitere ale anilor trecut.
Dau funda pentru orice raspuns care m'ar putea ajuta in cautarea mea happy

Răspuns Câştigător
| taviyamato a răspuns:

Sti care e problema Eddie, in ziua de azi nimeni nu iti garanteaza succesul, trebuie tu sa fi creativ, sa ai spirit anteprenorial, pe langa mesajul acesta iti spun si altceva : multi profesori universitari sunt precum niste zerouri, sunt fosti comunisti ( INCA! ), ca jurnalist vei lucra la un ziar ( probabil o fituica politica ) in turism poti face asa, sa urmezi o facultate de administrare a afacerilor cu specializare de turism, si sa iti faci un masterat in publicitate si brand la o facultate de jurnalism - asa ajungi sa lucrezi in partea de promovare a turismului, poti lucra la agentii de stat, la targuri de turism, etc. Dar in general joburile din turism sunt platite foarte foarte prost... daca tot ai sansa sa studiezi in Cluj alegeti o facultate mai tehnica, mai practica, unde iti poti folosi creativitatea, cauta specializarea facultatii pe Google si vezi daca se compara programa facultatii cu programa facultatilor din SUA sau Europea de vest si gandeste-te ce job poti avea dupa aceea. Clujul oricum e un oras foarte bun pentru a urma o facultate big grin

2 răspunsuri:
| CoraPersefone a răspuns:

Eu am terminat la babes bolyai in cluj, mai exact la Litere. Cand am dat eu admiterea, s-a intrat inclusiv cu nota 5. Acum insa nu pot sa iti spun cu exactitate cum s-a modificat politica notelor. Eu am dat admiterea in 2003...deci precis lucrurile s-au schimbat. Nu te ajuta cu nimic Cambridge-ul la admitere. Asta daca alegi facultatea de Litere. Insa, daca alegi alt profil, atunci s-ar putea sa iti fie de folos FCE-ul. Notele de admitere se modifica oricum de la un an la altul, dar daca vrei sa fi sigura ca intrii la facultatea dorita, atunci trebuie sa iei nota buna la BAC.
Daca alegi jurnalismul, la sfarsitul aniilor de studiu, te-as sfatui sa mergi la examenul pentru CPE (Certificate of Proficency in English) Eu acest examen l-am dat dupa ce am terminat facultatea, caci imi era necesar. FCE-ul nu te prea ajuta intr-o facultate de litere, sau jurnalism, sau relatii internationale, caci acolo in general se cere engleza avansata

| rossonero593 explică:

Multumesc amandurora pentru informatii.
problema este ca nici o facultate nu'mi asigura un loc de munca 100 % dupa terminarea ei.big grin
de aia e greu de ales.