| cosmin3confuz a întrebat:

Pentru cei de la filo de la liceu, camc e program aveti voi in timpul scolii casa dat randament maxim, si sa fiti si odihniti et etc si cu cartile citite? Pe scurt : ce program aveti in timpul scolii?

1 răspuns:
| Nyxi a răspuns:

Hey! Eu fac filologie engleză intensiv.Am cea mai mare medie din clasă și mă implic foarte mult! Cursurile mele incep dimineata la ora 8 fix si se termina la 14, (intr-o zi la 15, deoarece facem dirigenția care nu este inclusă în programă).La engleză facem exerciții de "listening" și în clasa a 9a, cam toată gramatica limbii (nu te speria, e chiar ușor!) iar la franceză, in tot anul am facut gramatică și am avut de citit un roman la alegere de către un scriitor francez. La limba română am studiat : Mara, Moromeții I, Catastofa, Cartea Nunții (si încă căteva pe care a trebuit să le citim integral), am făcut și literatura universală, unde trebuia să citesti o operă și să îi faci un fel de "revizie" păreri, argumentări, personaje.Cu orele de matematică ne descurcăm noi, deoarece se fac doar doi ani (a 9a si a 10a, de asemenea și cele de fizică 2 ore, chimie 1 oră, biologie 1 oră). După masa citesc sau îmi fac temele(mi-e dragă istoria și mă implic si acolo foarte mult!) pana seara pe la 23, iar după mă bag în pat pentru a doua zi! Uneori lucrez la poezii sau la niște scireri în proză, mereu m-a atras. Succes dacă vrei să alegi acest profil, este foarte frumos!