| BBlackHearttt a întrebat:

Unde pot traduce si eu textul asta? Sau ma poate ajuta cineva?
Douze chaines

Pour que les ne pensent pass aux ennuis cu'ils avaient,aux choses qui allaient de travers,et ne commencent pas a protester,le maire de la ville avait fait construire une grandiose station de television qui,jour et nuit,emettait sans interruption sur douze chaines,toutes en couler.Les gens s'etaient a tel point habitues a regrader la tele que,aussiot le travail fini,ils se precipitation tous chez eux avec une seule idee en tete:s'asseoir devent l'ecran,et rire,pleurer,applaudir ou siffler selon les programmes.
Le maire etait satisfait : du matin au soir,personne ne pensait plus a rien.
Mais le fonctionnement de ce grand centre de television coutait tres cher,
-Et si on essayait d'economiser un peu? se dit-il.
Il fit reduire le nombre des chaines a six,puis a quatre,puis a deux.Les gens continuaient a rester dans leurs facuteils devant le televiseur - meme quand il ne resta plus cu'une chaine; et en regardant ce programme unique,ils se desaient tous:
-Tant mieux,maientant au moins nous navons plus l'embarras du choix.
Pour economiser encore,le maire fit supprimer couler,et tout le monde continua a suivre les programmes en noir et blanc.
-C'est plus reposant,disaient-ils,comme ca les yeux ne se fatiguent pas.
Il fit couper le son,ne laissant que l'image.
-Quels progres fait la television, dirent les gens! On n'est plus etourdi par tout ce vacarme!
Enfin,la maire fit enlever l'image : il ne subista plus sur l'ecran cu'un rectangle lumineux immobile.
-Les programmes s'ameliorent sans cesse, dirent les gens.Plis besoin de se fatiguer a les suivre.
Et ils sont toujours la, en train de completer l'ecran vide.

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Douasprezece canale
Pentru ca oamenii sa nu se mai gandeasca la problemele pe care le aveau, la lucrurile care mergeau greu, si ca sa nu inceapa sa protesteze, primarul orasului construise o grandioasa statie TV, care zi si noapte emitea fara intrerupere, pe 12 canale, in toate culorile. Oamenii se obisnuisera sa priveasca in asa fel incat din moment ce munca era terminata, se grabeau toti cu o singura idee in cap: sa se aseze in fata ecranului, sa rada, sa planga, sa aplaude, sau sa fluiere dupa programe.
Primarul era satisfacut: de dimineata pana seara, nimeni nu se mai gandea la ceva.
Dar functionarea acestui televizor costa atat de scump.
-Si daca am incerca sa economisim un pic? isi spuse el.
Reduse numarul canalelor la 10, apoi la 4, apoi la 2. Oamenii continuau sa ramana in fotoliile lor, in fata televizorului- chiar si atunci cand nu mai ramase decat un canal; si privind acest singur program, isi spuneau toti:
-Cu atat mai bine, acum cel putin nu mai ne mai incurcam sa alegem.
Pentru a mai economisi inca, primarul sterse culoarea si toata lumea continua sa urmareasca in alb-negru.
-E mai odihnitor, isi spuneau ei, asa nu ni se mai obosesc ochii.
Scoase sonorul, nu lasa decat imaginea.
-Ce progrese face televiziunea, spuse lumea! Nu mai suntem azurziti de zgomot!
In sfarsit, primarul scoase imaginea: nu mai era pe ecran decat un dreptunghi luminos nemiscat.
-Programele se amelioreaza fara incetare, spusera oamenii. Nu mai este nevoie sa te obosesti ca sa le urmaresti.
Si sunt dintotdeauna acolo, completand ecranul vid.
* nu sunt accentele puse, lipsesc cuvinte, iar unele sunt scrise gresit.

| BBlackHearttt explică (pentru morningstar):

Multumesc se vede ca esti singura care a scris de manalaughing multumesc multwinking

| morningstar a răspuns (pentru BBlackHearttt):

Cu placere. Multumesc pentru fundita.

4 răspunsuri:
| Coroban_Raluca_1992 a răspuns:

Incearca pe http://www.dictio.ro/ aici nu merge tot textul trebuie sa il traduci pe fraze :) sau pe google translate :)

| dienutza1197 a răspuns:

Doisprezece canale

Să cred că cu'ils numai necazuri a trebuit să treacă, de lucrurile care au mers greşit, şi să nu înceapă un protest, primarul oraşului a construit un post de televiziune de mare, încât zi şi noapte, fără întrerupere a emis pe douăsprezece canale, toate în couler.Les oameni au fost obişnuiţi cu un asemenea grad, care are regrader la TV, aussiot de lucru finit, toţi acasă precipitaţii cu o idee în minte: umbra vântului stai ecran, şi de râs, striga, fluiera sau aplauda din programele.

Primarul a fost mulţumit: toată ziua, nimeni nu a crezut nimic mai mult.

Dar funcţionarea acestui centru mare de televiziune a fost foarte scump,

Şi dacă am fost încercarea de a economisi un pic? a spus el.

El a făcut a reduce numărul de canale este de sase, apoi patru, apoi oamenii deux.Les a continuat să rămână în facuteils lor de la TV - chiar şi atunci când nu a rămas lanţ cu'une, şi prin vizionarea acest program unic, în care desaient toate:

Deci, mult mai bine, cel puţin noi nu maientant mai rasfatata de alegere.

Pentru a economisi, primarul a şterge fluxul, şi toată lumea a continuat să urmeze programele în alb şi negru.

-E mult mai relaxant, au spus, la fel ca ochii nu obosesc.

El a tăiat sunetul, lăsând numai imaginea.

-Ce progres este de televiziune, oamenii au spus! Acesta nu mai este ameţit de tot ce racheta!

În cele din urmă, primarul a elimina imaginea: se subista mai mult pe dreptunghiul cu'un ecran luminos încă.

-Programele sunt îmbunătăţirea în mod constant, a declarat că gens.Plis trebuie să urmeze o anvelopă.

Şi ei sunt încă în procesul de desktop complet gol.
Poti traduce si tu pe google!