| Liviu_Calin_1996 a întrebat:

Sall! am un microscop.....si vreau sa vad chesti la el: cum ar fi celulele cepei, ceva de genu, eu vreau sa vad celulele. Cum sa fac sa vad celulele de la plante sau animale la microscop?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Citesti pe net cum se face asta sau intrebi pe cineva in domeniu ( ex. pe profa de biologie daca inca esti la scoala )

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Depinde şi cât de bun e microscopul respectiv.
Pui microscopul undeva la o sursă de lumină, pui lamela cu o parte mică din ceea ce doreşti să observi (preparat) pe platină (măsuţă) şi o fixezi cu cavalerii.
Setezi apoi oglinda (depinde şi ce fel de microscop ai, eu am lucrat cu microscoape mai vechi, care aveau oglinda la vedere şi o puteai manevra singur) şi apoi măreşti sau micşorezi.
http://www.scrigroup.com/......I33354.php
Citeşte de aici, e mai detaliat şi poate te lămureşti mai bine.

| Tamas122 a răspuns:

La aceasta pagina de internet se explica cum se face preparatul de microscop cu celule de ceapa
http://www.atlantic-shop.ro/135,set-telescop-si-microscop-pentru-copii.html