| pheonix_2617 a întrebat:

Sall.Care imi poate face pe scurt o concluzie la Experimentul lui FIZEAU, si la experimentul lui Michelson si Morley?

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ia pune tu mâna pe cărțile de fizică și nu cere altora, să îți facă temele.
Nu am habar dacă astea se învață și la liceu sau numai la facultate.
Ai putea să găsești informații despre așa ceva și pe net.
Cauți cu Goagâl ( www. Google.ro ) ce te interesează și vezi ce găsești!
M-am uitat și ne Net, dar trebuie căutat în cărți serioase de optică sau de teoria relativității, == deci cursuri de facultate == că ce găsești pe net, este pentru copii, nu pentru oameni serioși!
http://renshaw.teleinc.com/papers/fizeau4b/fizeau4b.stm
http://ro.wikipedia.org/wiki/Experimentul_Michelson-Morley
http://ro.scribd.com/doc/84161312/Experien%C8%9Ba-lui-Fizeau
http://en.wikipedia.org/wiki/Fizeau_experiment
http://www.scientia.ro/......orley.html
http://ro.scribd.com/......ventionala
http://ro.scribd.com/doc/57443694/Experimentul-Morley-Michelson-1887
etc.

| MMihai a răspuns:

Cel puțin una din cărțile astea ar trebui să aibă și ce cauți tu
1) Optica-//-G-S-Landsberg,
traducere din rusă
2)Gh. Brătescu Optică
3) Iancu Iova Optică
etc
Mai era și o carte cu introducere în teoria Relativității, dar nu mai stiu autorul, N. Bărbulescu sau Gh.Brătescu, introducere în teoria Relativității, autor Alex. Stoenescu,
Teoria Relativitatii A Lui Einstein - Max Born,
Albert Einstein - Teoria relativitatii pe intelesul tuturor.
TEORIA RELATIVITATII - ALBERT EINSTEIN
etc.
Erau și cursuri de fizică Generală pentru diverse Politehnici și acolo poți căuta!

| MMihai a răspuns:

Elemente de optica aplicata Iancu Iova 1977
Iancu Iova, știam că ținea curs de Optică, dar se pare că nu l-a mai tipărit, zicea că îl va da sa fie tipărit.
// Poate nu l-a tipărit, și numai l-a dat să fie multiplicat la centrul de multiplicare al Univ.Buc.
A mai fost tipărită o carte de optică de Ioan Ioviț Popescu și Emil sau Emilian. Toader, o carte de optică geometrică, tot de I.I. Popescu dar cu altul Florea Uliu.
Optica teorie si aplicatii autor George C.Moisil Pret 20 lei: Editura Tehnica: An aparitie 1986:

Întrebare cine dracu este așa pasionat mai recent de teoria incorectă a Eterului, și de experimentele care au infirmat-o.
Eu am făcut curs de Optică cu Iancu Iova.
Nu ne-a predat nici despre teoria eterului, nici despre experimentele, care au probat că nu este o teorie corectă.

| AdrianGhe a răspuns:

Experimentul lui Fizeau dovedeste antrenarea partiala a luminii de catre mediul dens si transparent aflat in miscare, in perfect acord cu teoria. Teoria lui Fresnel admite existenta eterului ca suport al undelor de lumina. La trecerea luminii prin mediul dens si transparent aflat in translatie (in miscare), eterul din mediu fiind in miscare, antreneaza numai partial lumina in translatie. Adica lumina nu capata toata viteza mediului ci numai o fractiune, data de coeficientul de antrenare a eterului (alfa). Experimentul Michelson-Morley dovedeste inexistenta vantului de eter la suprafata Pamantului. Vant care ar trebui sa apara datorita translatiei Pamantului, prin eterul cosmic considerat ca ar fi static si ar reprezenta un sistem de referinta absolut, fata de care s-ar putea raporta toate miscarile din univers. Rezultatul negativ al experimentului, a fost interpretat ca dovada absoluta a inexistentei eterului. Fapt pentru care s-au cautat explicatii, care sa nu aiba nevoie de existenta eterului. Asa s-a inventat TR, care explica rezultatul negativ al experimentului prin efecte de contractie a lungimilor pe directia de miscare si prin dilatarea timpului. Timpul si spatiul nu mai sunt absolute, ca in teoria lui Newton ci sunt relative, cu raportare doar la sistemul in care se fac masuratorile.