| andreiyo13 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent la matematica.Nu stiu problemele acelea cu ipoteza, concluzie si demostratie.Va rog sa-mi trimiteti un link cu un exemplu de problema dar va rog sa fie usoara si de clasa a 6 a.

Răspuns Câştigător
| SmartphoneGirl a răspuns:

Pai, problemele alea sunt foarte simple.banuiesc ca le ai ca tema de vacanta. ipoteza-inseamna ceea ce iti da problema(de ex.: masuri de unghiuri, drepte paralele, bisectoare, inaltimi etc.); concluzia-inseamna ceea ce trebuie sa afli., de ex zice aratati ca AB=AC, cam asa arata concluzia, sau cu aflati valoarea lui X sau ceva de genul asta.; demonstaria-cuprinde desenul problemei si rezolvarea pe care o faci tu. Uite aici, cateva teorii esentiale pe care trebuie sa le stii sa faci temele, mai citeste si teoria din manual, nu doar cea din caiet si fii atent la ore mereu. Te va ajuta!
http://meditatiionline.ro/......etrie.html

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În ipoteză se scrie ce se dă.
La concluzie se scrie, ce se cere, unde trebuie să ajungi.
Demonstrația sau rezolvarea este calea prin care ajungi de la ipoteză la concluzie.

| MMihai a răspuns:

Nu am idee ce se face în clasa a 6a, că am terminat școala de niște ani, dar trebuie să ai în cartea ta de școală teoreme cu ipoteză & concluzie & demonstrație.

| Wehrmacht a răspuns:

La ipoteza scrii ce sti despre problema, de exemplu la geometrie daca stii cat are AB sau BC treci acolo sau daca stii un perimetru sau altceva...etc
La concluzie scrii ce se cere de rezolvat
La demonstratie scrii cum se rezolva ce se cere la concluzie.
Cauta in carte.