| IoanaAndreea97 a întrebat:

Sall, TPU! am si eu o intrebare: am dat azi evaluarea nationala la limba romana, iar in prima compunere trebuia sa-ti exprimi opiniile personale cu privire la mesajul transmis de fragment (era un fragment din ciresarii). acum intrebarea mea este daca trebuiau inserate neaparat si formule specifice textului argumentativ ( gen in opinia mea, in primul, al doilea rand, in concluzie etc), pentru ca eu nu le-am folosit, insa am formulat enunturile clar incat sa reiasa ca este vorba despre opinia mea personala. si in fond, nici nu scria nicaieri ca trebuie sa fie compunere argumentativa. Voi ce ziceti? imi scade ceva sau nu?

4 răspunsuri:
| Fluture a răspuns:

Nu scria argumentativa, dar zicea sa susti opinia cu doua argumente. Ar fi trebui sa te prinzi. O sa-ti scada cateva sutimi. Daca ea in total are 12 puncte ti-o o sa-ti scada maxim 4 sad

| Anonim134 a răspuns:

Ramane la latitudinea profesorului corectorhappy

| Tobiii a răspuns:

Da, trebuiau folosite si acele formule, te vor depuncta deoarece nu le-ai folosit sad.

| AnndraxDD a răspuns:

In mod normal, atunci cand ti se cere sa-ti exprimi opinia, e bine sa incepi cu acele formule : in opinia mea,...
Depinde de claritatea enunturilor tale si de profesorul care iti corecteaza lucrearea. Unii admit astfel de chestii, dar unii, nu prea...