| rs11 a întrebat:

Sall! TPU! Ce este opera lirica?

6 răspunsuri:
| HellGirl666 a răspuns:

Bună.
Literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

Caracteristici:
1)sentimente, idei, conceptii, atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic, lexical, morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive, vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica,melancolica, apasatoare, sumbra, so-
lemna, plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea, monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe, masura versurilor, rima, ritm.

| piciulikLui a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct gandurile si sentimentele. Aceasta este definitia, si iti mai dau si cateva caracteristici:
-nu are personaje
-nu se poate povesti
-are multe figuri de stil
-este in versuri
Mult succes la scoala. :* :*

| mall2000 a răspuns:

Mersi ca nici eu nu stiam happy

| MimiLy57 a răspuns:

Opera lirica este opera literara în care autorul își exprima în mod direct ideile și sentimentele. Opera lirica se realizează cu ajutorul figurilor de stil și a imaginilor poetice.

| Ciprian_Stoica_1984 a răspuns:

Nu stiu