| ghiocel21 a întrebat:

Cum pot afla inaltimea unei prisme patrulatere regulate daca cunosc aria totata si aria laterala?

1 răspuns:
| RodicaGabriela a răspuns:

Cele 4 fete laterale sunt patrate, deci au laturile egale. Aria laterala o imparti la 4 si obtii aria unei fete laterale. Cum aria obtinuta e latura la ptrat, scoti radical din aria obtinuta si obtii latura, adica inaltimea. Stiu ca e foarte mult de cand ai pus intrebarea, dar acum am vazut-o. :plaughing Sper sa iti mai foloseasca.batting eyelashespuppy dog eyes