| Chelos a întrebat:

Buna Tpu.Nu sunt adeptul facutului temelor pe net dar, am avut o problema personala si am lipsit in luna in care s-au predat ariile si volumele prismei, cubului si paralelipipedului.Acum formulele le stiu pe toate si stiu sa le aplic in mare parte, dar vream sa va intreb cum se afla latura si inaltimea unei prisme patrulatere daca stim volumul si aria laterela.Multumesc anticipat si sper ca va fi singura data cand o sa fie nevoie sa intreb ceva care sa aiba legatura cu scoala.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

E simplu. Volumul V=(l la a doua)*i Aria lat. este A=4l*i. Ai doua relatii cu doua necunoscute (l si i). Sistemul il rezolvi cum vrei. Eu as imparti relatiile una la alta (V la A) si as obtine direct l/4. Iar l va fi de patru ori pe atat.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Prisma patrulatera regulata? sau oarecare?