| Razvano10 a întrebat:

Sall TPU, cum pregatiti subiectul 1 de la proba scrisa la romana pentru bacalaureat.Am nevoie de sfaturi,informatii legate despre ce as putea invata, teste etc

2 răspunsuri:
| MirelaNicoleta a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa inveti cate un subiect pentru fiecare categorie. Am dat bacul acum 8 ani si asa era atunci nu mai stiu cum e acum. Spre exemplu : simbolismul, romanul, basmul, nuvela psihologica, nuvela istorica... si fiecare categorie avea mai multe lectii, la nuvela psihologica am invatat moara cu noroc, la cea istorica lapusneanu, la simbolism testament de tudor arghezi. In cazul in care iti va pica sa spunem un personaj dintr-o nuvela psihologica tu vei spune despre peersonajul din moara cu noroc. Sper ca m-am facut inteleasa big grin. Iti recomand sa iti cumperi si o carte speciala de limba romana pentru bac te va ajuta foarte mult. Iti tin pumnii! Sa iei bacul cu coronita big grin

| Comandocip a răspuns:

Semnificatia tutror semnelor de punctuatie,img vizulae auditive (sa stii sa le identifici,argumentarea si gasirea anumitor figuri de stil, perspectiva narativa, tipuri de narator, sa stii sa comentezi anumite citate pe care ti le vor da ei in raport cu opera pe care o ai si sa stii sa transcrii un anumit citat in care sa fie enuntate lucruri de gen :trairile naratorului, starea pers principal.fa foarte multe variante si o sa vz ca lucruri de genu primesti