| JockerStoica a întrebat:

Dati-mi si mie Definitia Axiomei Paralelelor.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Definitie: conform Dex, axioma reprezinta un adevar fundamental ce nu necesita demonstratie.
Iar enuntul (poate asta ai vrut de fapt) axiomei paralelelor spune ca: "Doua drepte sunt paralele daca sunt coplanare si nu au nici un punct comun." Completare la aceasta este axioma lui Euclid, care spune ca: "printr-un punct exterior unei drepte trece o singura dreapta paralela cu aceasta."

| Alex4LighT a răspuns:

Eu pe aceasta mi-o amintesc, si eu asta stiu ca este: Printr-un punct exterior unei drepte trece o singura dreapta paralela cu cea initiala.

| NLsandzakNL a răspuns:

Două drepte tăiate de o secantă se întîlnesc de acea parte a secantei pentru care suma unghiurilor interne de aceeași parte a secantei e mai mică decît suma a două unghiuri drepte

| Dotsalau a răspuns:

Două drepte tăiate de o secantă se întîlnesc de acea parte a secantei pentru care suma unghiurilor interne de aceeași parte a secantei e mai mică decît suma a două unghiuri drepte

| adelina9992 a răspuns:

Două drepte tăiate de o secantă se întîlnesc de acea parte a secantei pentru care suma unghiurilor interne de aceeași parte a secantei e mai mică decît suma a două unghiuri drepte.