| Smileeeeeee a întrebat:

SAll TPU! Ma ajutati si pe mine cu un text informativ! plzzzzz! Dau funda!:X

Răspuns Câştigător
| tony98 a răspuns:

Sall. uite ce inseamna text informativ si poate iti vine vre-i idee:
Textul informativ

Ce caută acest concept în cunoaşterea noastră, când are un puternic iz de pleonasm? Pe această întrebare am înnăbuşit-o, considerând textul informativ ca nivelul de bază al fiecărui text. Fiecare text valabil are această funcţie constituentă. În acest caz, textele informative ar fi cele care nu depăşesc această funcţie, deoarece în cadrul acestor texte informaţia nu este cântărită, comparată, explicată, justificată, nu este conectată cu amprente afective, nu este desfăşurată pe un fir narativ, nu este deschisă ca mister, nu este problematizată… e ceva aterizat dintru mediu dincolo de natura noastră umană. Textul informativ este extensia textuală a birocratizării, instituţionalizării şi tehnicizării societăţii umane. Cu alte cuvinte, textele informative sunt cele care au rolul de a populariza într-un mod distant informaţii de suprafaţă. Destul de controversat este acest rest atribuit unui concept ce nu ar fi trebuit să existe. Dar el există, fiind solicitat la probele de la bacalaureat. Având în vedere aceste aspecte, nu m-ar mira ca în timp acest concept să capete o utilizare peiorativă sau, din contră, o valoare superlativă… Pentru mine, textul informativ pur pare a fi apărut în urma transformării unor oameni în aparate de fotografiat prin cuvinte. În plus, atrag atenţia că a informa înseamnă a pune în formă. Este periculos să crezi că alte tipuri de texte nu pun în formă.
Funda?