| Shinobi589 a întrebat:

nu de mult am invatat despre ZMEI si ma intereseaza sa caut tot mai mai mult, nu pentru ca imi trebuie la scoala doar pentru cultura mea generala. Dati-mi va rog niste detalii sau un site de unde pot cauta. Ofer funda

Răspuns Câştigător
| andreyutu23 a răspuns:

Un zmeu (plural: zmei, feminin: zmeoaică/zmeoaice) este în mitologia românească o ființă supranaturală asemănătoare balaurului, dar deseori apare și sub formă umană.

IN OPERE

De obicei răpește fete frumoase, fiind învins mai totdeauna de Făt-Frumos.

Cuvântul înseamnă „șarpe" în multe limbi slave

Trebuie sa stii ca sunt personaje ireale, negative, secundare.Ele de fapt sunt folosite pentru a arata cat de tare este personajul principal.De obicei sunt 3 sau mai multi zmeii.

P.S.nu crede in asa ceva

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar, de cand se "invata" despre zmei, la scoala? Si, cam ce anume ai invatat? Si, mai ales, la ce obiect? La romana, la anatomie sau la fizica?