| anonim_4396 a întrebat:

Sall! Va rog sa ma ajutati la un exercitiu de clasa a 9-a. > Determinati numarul rational a, stiind ca numarul a√2 (a radical din 2 sau asqrt2) este rational. Mentionez ca numerele rationale ∈ Q, unde Q={x/y | x, y∈ Z, y≠0}. Nu cer altora sa imi rezolve exercitiul, ci sa imi dea indicatii cum sa il rezolv si singura. Nu vreau sa copiez, ci sa inteleg.

1 răspuns:
| SJ001 a răspuns:

Presupui prin reducere la absurd ca a≠0. Cum a e rational poti nota a=m/n, m, n din Z*, cum si a√2 e rational notezi a√2 =x/y, x, y din Z*, Z* fiind multimea numerelor intregi diferite de 0. Deci cu aceste notatii (m/n)√2=x/y, de unde rezulta ca √2=(n*x)/(m*y)∈ Q - contradictie deci presupunerea facuta, ca a≠0 e falsa. Deci a=0. Sper ca ai inteles, daca ai nelamuriri ma poti intreba happy.