| unromantraditional a întrebat:

Ziceti-mi o lista cu cateva opere literare cu tema aventura-calatorie (fara Jules Verne, ca atata stiu si eu). Mi-ar trebui 10, dar oricate ziceti sunt bune!

Răspuns Câştigător
| ConstantinCyofu a răspuns:

Tom Sawyer, Capitan la 15 ani, shogun, copii capitanului grunt, banco, testamentul incasului, 3 inimi, fica regentului, singur pe lume, spaima deasupra londrei, o crima aproape perfecta, sarpele, safari in la paz,

4 răspunsuri:
| georgiana999 a răspuns:

-Taisul Sabiei (seria Prima Lege) de Joe Abercrombie
-Piramida de Tom Martin
-Surasul Gheisei de Ursula Richter
-Codul Shakespeare de Jennifer Lee Carrell
-Bestia de Alex Flynn
-Fantoma trecutului (seria Harry Hole) de Jo Nesbo
-Patimi de sucub ( seria Georgina Kincaid 4 ) de Richelle Mead

Cam astea sunt mai interesante app le-am citit pe toate daca e te sfatuiesc sa le incerci si tu, sunt chiar inspirate; sper ca profesoara sa iti dea nota maxima big grin

| unromantraditional explică (pentru georgiana999):

Mersi mult de raspuns, dar totusi ConstantinCyofu(nenea de mai jos) mi-a dat niste exemple mai cunoscute, scuzewinking mersi oricumwinking

| oOMasTerOo a răspuns:

Greuceanu, Jack London, Tom Sawyer, Aventurile lui Oliver Twist, Cataratorii, Cei trei muschetari, Cavalerii mesei rotunde, Micul Lord, Colt Alb, Hot si Dragon.

| Nitzulitza a răspuns:

"Aventurile lui Tom Sawyer" si „Aventurile lui Huckleberry Finn" sunt romane scrise de Mark Twain.
"Aventurile lui Sherlock Holmes"- de Arthur Conan Doyle.
"Călătoriile lui Gulliver"- Jonathan Swift.
"SOS - Triunghiul Bermudelor"-James Mandy.
"Cartea Junglei" si "A doua carte a Junglei"-Rudyard Kipling.
"Aventurile lui Arthur Gordon Pym"-Edgar Allan Poe.
"Aventurile lui Oliver Twist"-Charles Dickens.
"Aventurile lui Robin Hood"-J. Walker McSpadden.
" Cei trei muschetari"-Alexandre Dumas
" Codul lui da Vinci","Conspiratia" si "Ingeri si demoni" de Dan Brown.
"Comoara din Lacul de Argint"-Karl May
"Intoarcerea lui Tarzan"-Edgar Rice Burroughs
"Robinson Crusoe"-Daniel Defoe