| Clementin a întrebat:

Sallut TPU,
deci eu sunt in clasa a 8`a si vreau sa merg la colegiul national mihai eminescu,
la profil mate-info cu intensiv engleza.
mai exact ce meserii as putea avea?

2 răspunsuri:
| crisiss a răspuns:

Pai de aici nu esi cu nici o meserie, nici o specializare ca de aia e colegiu national, ca sa esi cu o meserie tr sa urmezi o facultate obligatoriu deupa acest colegiu pentru ca la sfarsit nu primesti decat o diploma de absolvire. Daca vrei sa esi direct cu o meserie tr sa urmezi o scoala profesionala la care adera de obicei cei cu medii mici iar eu nu-ti recomand asta. mergi la acel colegiu daca ai medie frumoasa pentru ca e unul cu pretentii si are recunoastere nationala iar apoi urmeaza o facultate de specialtiate pentru ca eu cred ca esti o fata desteapta si poate ajuge acolo

| Brainzure a răspuns:

Profilurile din liceu nu conteaza chiar asa mult. Cel mai mult conteaza facultatea care o urmezi. Oricum la profilul asta ar merge contabil, medic, cercetator, Informatician.