| WeeD a întrebat:

2-3 asemanari dintre celulele eucariote si procariote? Cine imi poate da?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Asemanari:
* membrana celulara prezenta la ambele tipuri de celule
* acizi nucleici ( ADN sau ARN), ca material genetic, prezent la ambele tipuri
* diviziunea celulara ca proces biologic prin care se formeaza doua sau mai multe celule-fiice dintr-o celula-mama, prezenta la ambele tipuri

4 răspunsuri:
| Luiyza a răspuns:

Sincer asemanari nu stiu, stiu doar deosebiriii

| Luiyza a răspuns:

Uite iti zic deosebirile chiar daca nu iti vor fi de folos big grinbig grin PROCARIOTE: sunt:unicelulare, fara nucleu, au un nucleoid lipsit de membrana, lipsa de organite celulare, diviziune directa, un singur regn-monere. EUCARIOTe:uni si pluricelulare, nucleul cu membrana nucleara cu pori, prezinta organite celulare, diviziune complexa( mitoza sau meioza), 4 regnuri(protiste, fungi, plante, animale) MENTIONEZ e din caiet big grinbig grin

| arsdaniel1991 a răspuns:

1.contin membrana celulara
2. poseda aparat de sinteza a proteinelor
3.contin ADN circular(eucar.-mitocondrii; procar.-nucleoid)
4.contin ribozomi (eucar-80 S; procar-70 S)