| ThePotato a întrebat:

Salut :3. Tocmai am dat teza la romana si era un exercitiu: "Scrieti o propozitite in care cuvantul "multime" sa fie atribut substantival genitival". Si eu am scris: "Ma bag in fata multimii". Oare o fi corect? P.S: Intrebarea e de 0.6 puncte si vreau sa iau 10 ca sa imi indrept media. Si sunt in clasa a VII-a.

Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

M-am gandit destul de mult sa rezolv asta. -_-
Unde ma bag?
In fata.
A cui fata?
A multimii.
Multimii= Atribut substantival genitival.
Phew.

That's all! ^^

17 răspunsuri:
| xBebee a răspuns:

Îmi pare rău să te dezamăgesc dar este CCL.Că întrebarea e unde te bagi? Şi la unde răspunde CCL.
Trebuia să scrii la care să răspundă la întrebarea care?!
Îmi pare rău!

| pampam18 a răspuns:

Crede-ma, nu-i bine. "In fata" este locutiune prepozitionala ce cere intr-adevar cazul genitiv, dar nu si functia atr. subst. gen. Tu ce ai facut acolo este un c.c.l. in cazul genitiv. Ar fi fost corect ceva de genu sa fi scris: Fetele multimii erau triste. Aici se intelege ca "fetele" este substantiv si nu prepozitie.

| KirigayaKirito a răspuns (pentru pampam18):

Inaintea, inapoia, deasupra, dedesubtul.
Etc, acestae sunt cele ce cer cazul genitiv, in nici un caz ''in fata''.
^^

That's all! ^^

| DanyReyMisteryo619 a răspuns:

Asta mi se pare ca e C.C.L(Complement Circumstantial de Loc)
Unde ma bag?
In fata multimii...

| ThePotato explică (pentru DanyReyMisteryo619):

Pai unde ma bag?"in fata" a cui fata? A multimii. Eu cred dar nu sunt 100% sigur.

| DudyyGreen a răspuns:

De fapt merge interpretat si asa. In fata cui ma bag? A multimii

| xBebee a răspuns (pentru DudyyGreen):

Dacă pui întrebarea cui sau în faţa cui răspunde CI -complementul indirect.I`m so sorry

| ThePotato explică (pentru xBebee):

Nu raspunde la intrebare ''cui?'' ci ''a cui?''.

| DudyyGreen a răspuns (pentru xBebee):

Adu-ti aminte intrebarea la ASG! A al ai ale cui?

| ale153 a răspuns:

Da e corect. unde ma bag? in fata. care fata? a multimii =>atribut substantival genitival happy sper ca te-a ajutat happy

| alinutz33311 a răspuns:

Aici tine de profesor daca vrea sau nu sa iti acorde punctele.

| ThePotato explică:

Astept un raspuns mai amanuntit :3.

| Runa a răspuns:

Eu cred ca e bine. Dar sunt in clasa a 6-a big grin

| Yulya1515 a răspuns:

Si eu sunt intr-a VII-a...Dar cred ca e complement circ. de loc... Unde ma bag? in fata multimii! Deci nu prea cred ca e bine.

| ThePotato explică (pentru Yulya1515):

Eu as zice: unde ma bag? "in fata" a cui fata? "a multimii"

| LétalÉphédrine a răspuns:

Bună!
"Mă bag în faţa mulţimii."
O analiză completă:
Cine se bagă în faţa mulţimii? - Eu (subiect inclus în dezinenţa verbului).
Ce fac în faţa mulţimii? - Mă bag (predicat verbal)
Unde mă bag? - În faţa mulţimii (complement circumstanţial de loc)
A cui faţă? A mulţimii (atribut substantival genitival)
E corect, pentru că în cazul genitiv întrebarea este însoţită de articolul posesiv genitival.
Acum, ai răbdare şi aşteaptă notele, mai şi roagă-te, căci eu cred că reuşeşti să iei 10! Baftă!