| Alisa_9825 a întrebat:

A citit cineva cartea,, Marile sperante" de Charles Dickens? Ma intereseaza daca este doar o poveste pentru copii sau e o povestire mai serioasa?

Răspuns Câştigător
| MimiPopescu a răspuns:

E o carte exceptionala. Mie mi-a placut enorm. Iti recomand cu cea mai mare caldura sa o citesti pentru ca fiecare persoana din lumea asta se regaseste cat de putin in Pip. Mai multe nu iti spun. Reand and enjoy!

15 răspunsuri:
| ParanoidKidu a răspuns:

@antitemepenet191191 nu mai comenta la toti care pun intrebari de teme pe TPU. Te crezi destept si inteligent de-aia n-ai nici o fundita! Du-te in **** matii de nespalat.

| ParanoidKidu a răspuns:

@antitemepenet191191 vai, o faci pe lupul moralist acum.De curiozitate intrebbig grine ce crezi ca toate intrebarile de la Educatie si Cultura generala sunt despre teme? Pun pariu ca in clasa ta copii de rupi de la colegi, dar pe site o faci pe stralucit si desteptu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste si vei afla! De ce ne intrebi pe noi? Iti vei face o opinie dupa.
Dar sa nu cumva sa te prind cu rezumatu pe aici sau ceva legat de teme!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@antitemepenet19191
eu cred despre tine ca nu esti decat un infumurat care se crede destept, si poate te dai si tu in randul adultilor cu vorba NU VA FACETI TEMELE PE INTERNET, dar du-te-n... ca esti si prost! De cand esti tu pe TPU nu ai facut decat sa comentezi la fiecare intrebare! Nu stiai ca asta este un site pentru ajutor reciproc (reciporc pentru tine). Sa stii ca esti un mare nesimtit propuna sa te Baneze! Nu cred ca ai venit pe TPU ca sa ajuti, ci casa te dai tu mare ca stii sa scrii. Ce sa spun ori cine stie sa scrie dar daca scrie repede nu scrie mereu corect acea perosana! Du-te si te culca scarbosule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alexandru.ummm...am vorbit eu cu tine pana acum? Sau ti-am zis ceva? SAU M-AM BAGAT CA UN COCALAR IN OALELE ALTORA CUM FACI TU?
Nu cred...eu imi incep singur discutiile nu ma bag in cele deja existente, dar daca vrei continua, am minte a ma cert cu cocalari stai linistit! Nici macar nu am spus nimic jignitor aici, doar am specificat (cum imi mie meseriawinking ) sa nu veniti cu rezumatu aici, ce sariti ca arsii? straight face
Aici nu eu am o problema ci voi! O sedinta la un "doctor de suflet" va va ajuta enorm! Sa nu uitati sa ma specificati acolowinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alisa, draguta, ce te oftici pe aici? Am zis eu ca esti.nici nu stiu.cumva? Ca atunci as fi inteles straight face! Dar...eu doar am specificat sa nu vii cu rezumatu pe aici, in caz ca-l vei avea vreodata! Mare c. t! Oameni buni, controlativa ca nu suntem animale! Scuze ca spun asta, dar pentru cei care spun ca ma consider superior celorlalti, nu ma consider personal, dar din punctul asta de vedere al discutiei n-as fi reactionat ca un taur care a vazut rosu, fiindca nu gasesc un motiv bun! Uitati-va si la aspecte cand va luati de o persoana copii, nu va mai crizati pe aici aiurea!
Ca picati cam de fraieri no offence!
Iar tu @anonime, arata-ti adevarata identitate pe aici, nu fii un las! N-ai tupeu sau ce? Cu mine poti vorbi pe sleau ca nu ma deranjeaza doar vedeti laughing! Ma distrez chiar cand vad cum va crizati aiurea cand nu trebuie!
Si am sustinatori stai pe pace, numai ca imi pot rezolva singur problemele nu am nevoie de bodyguard! Dar daca ai tu nevoie poate iti pot imprumuta unul de la minewinking...numai daca vreihee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alisa si eu sunt educat, dupa cat ai observat am raspuns elevat si eu fata de tine care ai sarit ca arsa la cele raspunse de mine, pe langa altii, lucru care nu l-am inteles inca, fiindca putea fii luat si ca pe o gluma ce am spus eu. Dar stiu ca numai oamenii inteligenti au simtul umorului nu numai cei educati asa ca... Si stai linistita in privinta somnului meu...dorm foarte bine, aici intru cand am chef, nu stau zilnic pe aici pana la epuizare cum fac unii! Ma bucur ca iti poti face singura temele, inseamna ca nu o sa ne intalnim pe tema asta aici!
P. S faza cu bodyguard-ul era adresata lui @anonim nu tie, deci nu trebuia sa raspunzi la asta. Eu unul raspund numai la critici aduse mie si nu altora, fiindca dupa mine asta inseamna ca ai chef de cearta, cand te bagi in discutii care nu te privesc. Si acum vorbesc in general.
Asa ca stai pe pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alexandru pot sa te intreb din nou de ce te bagi? Vorbeam eu cu tine? Ai chef de cearta sau ce? Hai bagate in privat cu mine ca nu ma deranjaza!
Dar nu ma mai lua tu pe mine cu fazele tale de intelectual! Ca nu esti! Si faza cu scoala si copiatul, ar fi ultimul lucru pe care l-as face, fiindca eu nu ma iau dupa toate zgatiile cand vine vorba de lucruri serioase cum ar fi teze si teste. Ma bazez numai pe capacitatea mea de invatare si ce s-a stocat acolo. Spre deosebire de tine care e ocupat de aspectul fizic pana la obsesie! Am vazut in intrebarile tale, odata din curiozitate cum i-ai stresat pana la epuizare pe utilizatori cu complexele tale despre facies-ul tau si alte lucruri de genul! Plus ca pui intrebari de teme pe care eu nu le-am vazut si de care nici nu m-am luat! Asa ca vezi-ti de lungul nasului si nu mai face tu pe "salvatorul" tuturor aici, ca au gura sa vorbeasca si singuri, n-au nevoie de avocati!
Cand o sa pui intrebari mai inteligente si cand o sa ma simt depasit de raspunsurile tale socant de "inteligente" (daca vor fi vreodata), atunci sa te iei de mine, pana atunci stai in banca ta si vezi-ti de scoala si viata ta!
P. S. nu se spune "copii" se spune (in contextul ala) "copiezi"! Nu mai fi preocupat de mine si mai ia si DEX-ul in brate!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alisa am spus sa citesti cartea! De ce sa-ti dau eu raspunsul si informatiile moca? Descopera placerea de a citi draga!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alisa marii nostri scriitori au scris si povesti! Dar mai mult la romani! Lucrul acesta de obicei nu e caracteristic celorlalti autori straini! Asa ca oricum te vei alege cu ceva daca citesti, eu as citi orice numai carte sa fie! Asa am o pasiune in ultima vreme!
N-ar trebui sa-ti pese ce fel de carte e daca chiar vrei sa o citesti!
Asa ca acelasi sfat :descopera placerea de a citiwinking!

| Alisa_9825 explică:

Antitemepenet19191, iti pare ca am dat o intrebare de teme? si ce ma rog am intrebat de se refera la lectii? citeste mai atent intrebarea, si apoi comenteaza. Eu pur si simplu am intrebat daca nu cumva este o carte pentru copiii mai mici, ca sa nu o cumpar pe degeaba. Si apoi, pentru ce mai este TPU, daca nu pentru intrebari si pareri? asa ca daca nu stii ce am intrebat, nu comenta! cam in toate raspunsurile ce le postezi, te dai mare destept! Nu te-am inrebat pe tine personal, de te revolti ca intreb, asa ca nu raspunde, ok? cam la toate raspunsurile pe care le-ai postat, nu vad sa te fi sustinut cineva! asa ca nu mai pierde vremea pe TPU, daca nu poti da un sfat normal! P. S-Alexandru, merci de sustinere!

| Alisa_9825 explică:

Antitemepenet19191, dragutule, da ce te-a stresat asa de tare intrebarea mea? Si oare ce-o sa se intimple daca o sa o sa fie si rezumatul pe aici, sau o sa pun o intrebare de teme? Nu cumva ai insomnie, poate de aia ai timp sa imi comentezi de atitea ori intrebarea. Si nu te agita, ma ajunge capul sa-mi fac singura un rezumat, si o parere despre oameni numai din comentariile lor! si interesant, cind iti primesti tu salariul, daca asta iti e meseria? Iar bodyguardul sa il tii pentru tine, sa-ti tina de urit.Si cum sunt eu o persoana educata, fata de altele, am sa-ti raspund frumos la cele scrise de tine, si-am sa-ti urez un inceput de saptamana excelent!

| Alisa_9825 explică:

Voi ce, aveti chef de cearta la intrebarea mea atit de simpla la care nu s-a gasit decit MimiPopescu sa dea un raspuns normal? Nu cumva se incepe al III-lea razboi mondial aici? si pina la urma antitemepenet19191, nu am mai inteles raspunsul tau la intrebarea mea, este aceasta carte un basm pentru copii, sau una mai filozofica, ca poate ca stii, daca tot ai comentat atit de mult, da nu la tema? sau poate stii dar nu vrei sa spui? smug big grin

| Alisa_9825 explică:

Ti-am cerut eu rezumat sau despre ce se povesteste in ea? Eu intreb daca nu cumva e o carte cu zmei si zine, pentru copii de 10 ani, ca sa nu ma chinui eu sa merg la biblioteca degeaba si sa iau o poveste de adormit copii. Ai inteles? pentru ca NU VREAU O POVESTE DE ADORMIT COPII! da tu ma sfatui s-o citesc. sa citesc poate o carte cu benzi colorate, sau ce-o fi ea. poti sa spui normal: este o opera mai filozofica, pentru adolescenti, de exemplu. Da daca nu stii, la ce ma pui tu s-o citesc? eu intreb parerea la cei ce au citit-o!

| Iris_8919 a răspuns:

Marile sperante e o carte extraordinara, nicidecum o poveste de adormit copii.Merita sa o citesti!