| Chriss203 a întrebat:

Salut! Adresez întrebarea următoare studenților la Medicină sau absolvenților.
Eu sunt în anul I la Medicină dentară. Aveam de gând să urmez rezidențiatul în chirurgia orală și maxilo-facială. Am văzut că este specialitate înrudită cu oftalmologia, dar pentru a fi oftalmolog ar trebui să fiu absolvent de Medicină generală.
Acum întrebarea mea este: aș putea face oftalmologia ca a doua specializare chiar dacă eu sunt în esență medic stomatolog pe diplomă? Conform site-ului, da. Nu există nicio mențiune pe site care să spună că nu este posibil. Și-a mai pus cineva întrebarea aceasta? Știe cineva răspunsul? laughing

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Poți face câte specializări vrei, dar de la a doua facultate va trebui să plătești.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai de ce sa alegi oftalmologie cand poti sa te duci direct pe neurochirurgie?
Pe bune, cum ai putut sa crezi asa ceva?
Faci rezidentiat in domeniul medicinei dentare ca tu esti medic stomatolog sau dentist sau cum o fi denumirea oficiala.
De obicei aia care se duc la rezidentiat se duc pentru ca nu au gasit loc de munca si odata ce te inscrii la rezi ai asigurat un loc de munca si un salariu pentru cativa ani. Deci mai mult asa din comoditate ca daca vrei sa fii medic si sa lucrezi poti foarte bine imediat ce iesi din facultate.
Oricum e prea devreme sa te gandesti la asta, ai niste ani grei in fata, nici nu a inceput prima sesiune

| Marianinteleptul a răspuns:

Salut. Da sunt la umf anul 3. E posibil ce zici tu sa ai 2 specializari dar a 2 a facultate o platesti. Totusi ce treaba are oftalmologia cu omf Dumnezeu știelaughing