| maddog95 a întrebat:

pentru chirurgie buco-maxilo-faciala ce facultate se face? medicina sai medicina dentara? sau oricare din cele doua fiindca e o specializare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Facultatea de medicina faci medicina generala primii ani apoi iti alegi specializarea.
Chirurgia buco-maxilo-faciala tine de chirurgie nu de medicina dentara (stomatolog).
Chirurgii buco-maxilo-faciali lucreaza alaturi de o varietate de specialisti din alte domenii, precum: chirurgie plastica, ortodontie, radiologie si neuro-chirurgie. Depinde de natura patologica a bolii ce necesita interventia chirurgicala.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Nu asculta nimic din ce e scris mai sus. poti sa faci ori medicina ori dentara, dar pentru BMF iti trebuie amandoua. asa ca iti sugerez sa faci dentara pentru ca ai mai mult contact cu pacientii si in timpul rezidentiatului iti echivalezi 4 ani de medicina. la fac de medicina nu iti alegi nici o specializare dupa primii ani faci medicina generala 6 ani asta e facultatea specializarea ti-o alegi dupa ce iei examenul de rezidentiat.