| RReings a întrebat:

Am 17 ani, sunt clasa a X la o scoala profesionala. Vreau sa ma transfer la liceu la zi, am fost la liceu si am vorbit cu ce i de la secretariat si mi au spus sa vin in vacanta de vara sa mi depun hartiile dar o sa repet din nou a X si trebuie sa dau diferentele, iar eu anul viitor trebuia sa intru in a XI la profesionala. Cineva mi-a zis ca daca vreau sa trec a XI si nu a X trebuie sa dau un test de capacitate. E adevarat? daca nu. exista orice alta metoda sa nu mai fac a X din nou si sa ma pot transfera direct in a XI?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.152 din Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"
Fata de aceasta prevedere te poti transfera doar in cl.X-a de liceu si va trebui sa sustii examene de diferente. Daca nu reusesti la aceste examene transferul se anuleaza.

| RReings explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Multumesc o ultima intrebare la fel e si la clasa a XI? Pt ca el a fost si a intrebat cu mine si au spus ca el trece pe a XI dar el nu se transfera, se inscrie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RReings):

Se poate inscrie doar la seral sau la frecventa redusa, dupa terminarea scolii profesionale, in cl. a XI-a, dar la aceste forme va face XIII clase.

4 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

Uita-te aici: http://didactino.ro/transferul-elevilor/ si te vei lamuri

| RReings explică (pentru Andersen2k18):

Scuze. dar nu prea inteleg... la d scrie ca se poate fara nici o problema sa ma transfer daca am o medie buna, si am 9 si. iar la f scrie cu totul altceva. lamurestema tu te rog... Multumesc