| MarianPapuc98 a întrebat:

Salut.

Am auzit ca daca esti orfan de un parinte, platesti jumate de taxa daca intri la facultate cu taxa.

Este adevarat?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista o lege in acest sens! Acordarea de scutiri sau reduceri ale taxei anuale de scolarizare depind, in exclusivitate, de hotararile Senatului universitatii de care apartine facultatea respectiva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unele facultati particulare au asa ceva:
Citez de la Silvicultura Suceava:
"Pot beneficia de scutirea taxei de înscriere:

- orfanii de ambii parinti (pentru candidatii cu varsta mai mica de 26 de ani);
- candidatii proveniti de la Casele de copii sau din plasament familial (pentru candidatii cu varsta mai mica de 26 de ani);
- candidatii bolnavi de afectiuni grave (conform listei de mai jos) **;
- candidatii salariati în institutia noastra ( USV ) şi copiii lor;
- copiii personalului didactic aflat in activitate in institutii de învatamant *.

Reducerea cu 50% a taxei de inscriere se acorda pentru:
- candidatii cu varsta mai mica de 26 de ani orfani de un parinte, cu ambii parinti someri sau cu alte situatii speciale, pe baza documentelor justificative
- personalul didactic activ (se va prezenta dovada de încadrare). "
Asa ca trebuie sa verifici pe pagina de net a facultatii care te intereseaza.
In rest este doar legea cu scutirea de taxa de inscriere la facultate a copiilor de cadre didactice si scutirea de plata transportului pe CFR.

| Adry05 a răspuns:

Cred ca e valabil doar daca salariul parintelui cu care stai nu depaseste o anumita suma stabilita de ei.

| Raileanu3001 a răspuns:

EU am auzit ca primesti o bursa sociala...