| jhonnybravo69 a întrebat:

Pot primi bursa (la facultate)de orfan de un parinte daca celălalt parinte s-a recăsătorit?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca indeplinesti conditiile prevazute in regulamentul de burse ale institutiei de invatamant superior pe care o urmezi, asa ca intereseaza la facultate sau trebuie sa fie afisate pe site-ul oficial al institutiei respective, fiecare institutie are reguli proprii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred, fiindca se calculeaza veniturile parintilor si daca au salarii mari, nu au de ce sa-ti dea bursa, ca nu esti orfan, avand in viata un parinte biologic si un tata vitreg (mama ta fiind recasatorita legal).

Dar poti obtine bursa de merit, daca inveti foarte bine la facultate si ai credite bune la examene (fara restante).

| Hyperion7 a răspuns:

Aparent da.

| Sophieka a răspuns:

Intrebi la secretariat.