| ronazozole a întrebat:

Am cateva intrebari pentru. cei care au terminat anul acesta clasa a 9-a:ce opere se studiaza la romana in manualul de la editura humanitas? si ce impresii v-a lasat clasa a 9-a? cum a fost? v-ati inteles bine cu noii colegi?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu trec a12-a dar sper sa te ajute cat de cat raspunsul meu. Nu mai stiu din ce manual am invatat dar din cate imi amintesc am avut de citit si studiat
Mara de Ioan Slavici
Zburatorul de Ion Heliade Radulescu
Amintiri din copilarie de Ion Creanga
Hanul Ancutei de Sadoveanu
Cartea nuntii de G.Calinescu
Morometii de Marin Preda
Romeo si Julieta de Shakespeare
De-a v-ati ascunselea de Tudor Arghezi

Pt mine cls a9-a a fost groaznica:nu m-am inteles cu colegii(nici acum nu suntem in relatii bune), am nimerit la un liceu pe care il uram si de abia asteptam sa termin orele si sa ma duc acasa.Partea buna a fost ca mergeam la olimpiada si ca aveam note bune, ma intelegeam cu profii.
Sincera sa fiu eu nu as mai vrea sa reiau cls a9-a...la tine sper si iti doresc sa fie diferit.

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Eu am terminat a 9a si am avut manualul de la Humanitas. Acum, in legatura cu ce opere se studiaza depinde de profesor.Eu am facut asa :
Mara de Ioan Slavici
Maitrey de Mircea Eliade
La tiganci de Mircea Eliade
Sara pe deal de Mihai Eminescu
Enigma Otiliei de George Calinescu
Zburatorul de Ion Heliade Radulescu

La mine a fost cam dezordonata materia la romana, e important sa ai si un profesor foarte bun. Clasa a 9a a fost ok, am mers la liceul la care am vrut si am cazut intr-o clasa cu colegi cu diferite personalitati ca sa spun asa. Ne intelegem, dar pentru ca am fost la inceput am avut de multe ori pareri constradictorii. Oricum semestrul I mi s-a parut mai ciudat, pana te acomodezi. Abia in sem II iti dai seama ce e cu toata lumea si totul e bine.
Nu iti fa griji! O sa fie totul bine. Baftaa!:*