| Compotel a întrebat:

As avea o intrebare pentru elevii care au terminat anul acesta clasa a 9-a si au avut manual la limba si literatura romana de la editura humanitas:ce opere sunt incluse in acest manual? Va multumesc!

4 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

Sunt la profilul mate-info. Tocmai ce-am terminat a 9-a. La mine la clasa nu s-a lucrat dupa manual ci pur si simplu dupa o "schita" a profesorului care cuprinde operele: Mara, Maiytrei, La tiganci, Amintiri din copilarie si vreo doua poezi.

| madaluhsha a răspuns:

Buna! Poi nu mai le stiu pe toate da`iti zic din cate stiuwinking
Romanul: "Baltagul" de Sadoveanu;
Nuvela: "Popa Tanda" de Slavici;
"Izovorul Noptii" de Blaga;
"Emotie de toamna" de Nichita Stanescu;
"Lacul" de Eminescu;
Aste sigur le vei avea si desigur ca vei da examen, iar la examen vei mai avea de studiat basmul cult si popular, fabula, schita si pastelul. Acum depinde cel putin eu pe acestea le-am avut de studiat pentru examen, dar poate se schimba programa. Oricum iti urez succes la examen si in noul an scolar!:*:X

| madaluhsha a răspuns:

Aa, scuze.nu am citit bine intrebarea!big grin

| Compotel explică:

Multumesc pentru. informatii madaluhsha dar eu am trecut in clasa a 9-a, nu in a 8-a.Intrebarea mea era despre operele din manualul humanitas care se fac la romana in clasa a 9-ahappy