| likeaZEU a întrebat:

am citit pe internet ca daca te muti de exemplu in clasa a 10-a la inceput, nu mai trebuie sa dai diferentele. este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Daca schimbi profilul, indiferent in ce clasa, este obligatoriu sa dai examene de diferenta, la materiile care s-au facut la noul profil si nu le-ai facut la profilul actual.
Daca nu schimbi profilul nu trebuie sa dai diferente.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 222.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
  (2) Disciplinele/modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi de către membrii catedrei.
  ART. 223. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
  a) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot  transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
  b) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele a X-a - a  XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul; excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul de administraţie;"

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu e adevarat.Eu m-am transferat in trecut in clasa a 10-a la inceput si a fost nevoie sa dau diferentele si stiu ca si acum e tot asa.

Bafta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai citit PROSTIOARE :(

Indiferent când te transferi, dai diferenţe dacă schimbi profilul/specializarea!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea anterioară :
http://www.tpu.ro/......2-profile/

Toate cele bune!